Przekręt podatkowy na 7 mln zdradziły rachunki za wodę

  • Małopolska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) skontrolowała spółkę, która miała prowadzić działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej i dzięki temu korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych.
  • Dzięki analizie rachunków za media, kontrolerzy ustalili, że spółka przeniosła działalność poza strefę.
  • W wyniku kontroli spółka wpłaciła 7 mln zł zaległego podatku dochodowego z odsetkami.

Pracownicy Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowy w Krakowie (MUCS) przeprowadzili kontrolę celno-skarbową za lata 2018-2020 w spółce, która deklarowała działanie w SSE (Specjalnej Strefie Ekonomicznej).

Ich uwagę zwróciły niskie rachunki za odpady, energię i wodę dotyczące nieruchomości położonej na terenie SSE. Koszty mediów nie odzwierciedlały rozmiarów działalności. Jak się okazało, spółka przeniosła działalność poza strefę i nie powinna korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych.

Przedsiębiorstwo zgodziło się z ustaleniami MUCS, złożyło korekty deklaracji za kontrolowany okres i kolejne lata podatkowe oraz wpłaciło zaległy podatek.

Skarb Państwa odzyskał 7 mln zł niezapłaconego podatku dochodowego wraz z odsetkami za zwłokę.

Celem SSE jest przyspieszenie rozwoju regionów poprzez przyciąganie nowych inwestycji i tworzenie miejsc pracy. Inwestorzy, którzy działają w strefach mogą skorzystać z wielu zachęt inwestycyjnych, w tym zwolnienia z podatku dochodowego. „Fikcyjne działanie w strefie to oszukiwanie lokalnych społeczności i budżetu państwa. W grę wchodzą miliony złotych. Dlatego sprawdzanie, czy przedsiębiorcy ze stref wywiązują się z biznesowych zobowiązań w zamian za ulgi, jest ważną częścią naszej pracy.” – mówi dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie, Bożena Drabik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony