Przeszli prawie 14 kilometrów, zbierając śmieci do worków o łącznej pojemności 1520 litrów! – Akcja “Dbam o Sądeckie”

Nie bali się ciężkiej pracy i trudu marszu! Wielkie brawa należą się uczestnikom pierwszej odsłony Akcji “Dbam o Sądeckie”!

Fundacja Nowe Kierunki rozpoczęła akcję „Dbam o Sądeckie”. W sobotę, 24 kwietnia wolontariusze wraz z mieszkańcami regionu wyruszyli niebieskim szlakiem z Przełęczy nad Bacówką w Boguszy na Jaworze (882 m n.p.m.).

– Pogoda nam sprzyjała i trud wędrówki został nagrodzony na wieży widokowej, skąd mogliśmy podziwiać piękne widoki. Widać było panoramę Grybowa, Ptaszkowej, a także pasmo Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej oraz Tatry. Sądeckie naprawdę jest piękne! Zapewne wiele osób zna ten szczyt, ale są takie osoby, które jeszcze nigdy tam nie były. Warto się tam wybrać. Poprzez naszą wspólną akcję z Fundacją Nowe Kierunki, chcemy promować nasz region – podkreśla przewodnik beskidzki Zuzanna Długosz, znana jako „Baba z gór”.

Następnie wolontariusze zeszli drogą leśną do miejsca grillowego nad stawami w Grybowie, by na koniec przemierzyć fragment ścieżki przyrodniczej i dotrzeć do samochodów. Nie była to jednak tylko wycieczka krajoznawcza. Po drodze uczestnicy zbierali śmieci, które na szlakach zostawili nieodpowiedzialni turyści.

– Jesteśmy przerażani ilością zebranych odpadów. Zapełniliśmy 19 worków o pojemności 80 litrów! Znaleźliśmy głównie butelki i puszki po alkoholu, ale również opakowania po słodyczach, chipsach, woreczki i setki innych śmieci. To wszystko to ogromne zagrożenie dla dzikiej zwierzyny i przyrody, dlatego apelujemy – idąc w góry zostawiajmy na szlakach jedynie odcisk naszego buta – mówi Bartosz Niemiec, wolontariusz Fundacji Nowe Kierunki.

Zebrane śmieci zostały zabrane przez leśniczego Tadeusza Kiełbasę z Nadleśnictwa Nawojowa, które wspiera akcję Fundacji Nowe Kierunki.

Niestety w lasach jest bardzo dużo śmieci. Pozostawiają je turyści, spacerowicze, czy później grzybiarze. Odpady nie tylko szpecą, ale są też niebezpieczne. Toksyczne substancje mogą przedostać się do gleby i wód gruntowych. Może to również doprowadzić do zanieczyszczenia wód podziemnych i powierzchniowych, w tym nierzadko wody pitnej. Rozkładające się śmieci są przyczyną rozwoju bakterii chorobotwórczych i niebezpiecznych grzybów, a powstały w wyniku tego smród przyciąga zwierzęta roznoszące groźne choroby: szczury, komary, muchy. Poważnym zagrożeniem są też torebki foliowe, rzucone byle gdzie, a później porywane przez wiatr. Mogą je połknąć zwierzęta, dla których może się to skończyć śmiercią, a odłamki szkła lub metalu są przyczyną okaleczeń – podkreśla Tadeusz Kiełbasa.

Była to pierwsza wyprawa w ramach akcji „Dbam o Sądeckie”. W sumie zaplanowano  pięć wędrówek.

Kolejne odbędą się w maju. Chcemy jeszcze przemierzyć szlaki z Kamiannej na Polanę Jaworynki, z Łabowca na Halę Łabowską, z Obidzy na Radziejową, z Roztoki Ryterskiej na Przehybę. Liczymy, że po naszej akcji trasy Beskidu Niskiego i Beskidu Sądeckiego będą nieco czystsze. Będziemy się strać kontynuować akcję w przyszłości. Dbajmy o Sądeckie, nasz dom – apeluje Joanna Nogal – Gromala, prezes Fundacji Nowe Kierunki.

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie internetowej https://dbamosadeckie.pl/ Cały projekt współfinansowany jest przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, które zrobiło też miłą niespodziankę dla uczestników pierwszej wędrówki – wszystkim przekazało gadżety w postaci maseczek, odblasków oraz przewodników po atrakcjach regionu sądeckiego.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tej wspaniałej akcji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony