Nastąpi modernizacja ponad 8,5 kilometrów dróg powiatowych

Powiat Nowosądecki otrzymał kolejne środki z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych na kompleksową modernizację ponad 8,5 km dróg powiatowych.

Jedną z inwestycji będzie całkowita przebudowa drogi powiatowej Ptaszkowa – Ptaszkowa na odcinku 0,9 km wraz z odwodnieniem i przebudową skrzyżowania dróg powiatowych w miejscowości Ptaszkowa (gmina Grybów). Po obu stronach drogi pojawią się też chodniki, oświetlenie uliczne, przejścia dla pieszych oraz oznakowanie poziome i pionowe.

Dzięki tej inwestycji nastąpi połączenie drogi krajowej numer 28 z drogą powiatową Królowa – Ptaszkowa poprzez przebudowany w poprzednich latach wiadukt kolejowy w Ptaszkowej nad drogą powiatową i zmodernizowaną w 2020 roku drogą na odcinku Królowa – Ptaszkowa. Prace te zostały sfinansowane z naszego budżetu i przy pomocy finansowej gminy Grybów – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Rządowe dofinansowanie do modernizacji drogi Ptaszkowa – Ptaszkowa wynosi 55%. Pozostała część kwoty będzie pochodzić w budżetu Powiatu. Całość inwestycji to koszt 4 639 271,00 zł, w tym dofinansowanie – 2.551.599,00 zł. Zadanie to wpisuje się w realizowaną obecnie przebudowę drogi Nowy Sącz – Florynka od strony Kamionki w stronę Boguszy. Ta inwestycja jest dofinansowana z byłego Funduszu Dróg Samorządowych.

Przetarg na realizację tego zadania już jest procedowany.

Rząd dofinansował również remont drogi powiatowej Powroźnik – Tylicz na odcinku 7,5 km wraz z remontem siedmiu mostów w miejscowościach: Powroźnik, Wojkowa, Tylicz (gmina Krynica-Zdrój i  Muszyna). Dofinansowanie wynosi 55%. Pozostała część kwoty będzie pochodzić w budżetu Powiatu. Cała inwestycja będzie kosztowała 13 285 363,00 zł. Niestety, z uwagi na limit środków, zadanie w chwili obecnej objęte jest dofinansowaniem w wysokości: 4 493 539,23 zł (34%). Jeśli pojawią się oszczędności podczas realizacji pozostałych zadań, kwota dofinansowania zostanie zwiększona do wysokości ok. 7.255.427,00 zł. Dlatego realizacja tej inwestycji będzie prawdopodobnie odsunięta w czasie.

Władze Powiatu Nowosądeckiego liczą jeszcze na dofinansowanie trzeciej inwestycji – remontu drogi powiatowej Tymowa – Łososina Dolna na odcinku 3,8 km za łączną kwotę ponad 5,5 mln zł. Na razie zadanie to przeszło pozytywnie ocenę formalną, ale znalazło się na liście rezerwowej.

źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, fot. account_deleted z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony