Rada Miasta nie liczy się z głosem mieszkańców?!

Po wtorkowej sesji Rady Miasta Nowego Sącza zawrzało nie tylko w sieci, ale i w sercach mieszkańców osiedli Dąbrówka oraz Kaduk.

Jednym z podjętych w trakcie obrad tematów było budownictwo mieszkalne oraz tereny pod niego wydzielone. Przypomnijmy, że zadecydowano o budowie nowych bloków na osiedlu Dąbrówka oraz Kaduk. Z tym nie chcieli zgodzić się mieszkańcy.

Na działce osiedla Dąbrówka miał powstać budynek, który mógłby posłużyć jako świetlica osiedlowa czy dom seniora, miejsce, w którym mogliby spotkać się mieszkańcy było im obiecane. Według zagospodarowania przestrzennego ten teren ma służyć pod zabudowę jednorodzinną, a nie wielomieszkaniową – w tym przypadku ma być to 60 mieszkań. Na osiedlu Kaduk jest to niewielka działka zaraz przy blokach na Zawiszy Czarnego, które też zostały wybudowane przez miasto i jak mówią sami mieszkańcy jest zapomniane, a ludzie tam mieszkający traktowani są jako gorszy sort.

Osiedle Kaduk od wielu lat jest pomijane w rozbudowie infrastruktury drogowej, brak chodników, placu zabaw, bezpiecznych miejsc do zabawy dla dzieci i młodzieży. Wielokrotnie składane petycje od Zarządu Osiedla (w różnych sprawach osiedlowych) do Prezydenta Miasta, nie przynoszą żadnych rezultatów, chociażby wizja lokalna przeprowadzona na newralgicznym skrzyżowaniu ulic Zielona i Grunwaldzka nie zaowocowała poprawą bezpieczeństwa – mówi nam Krzysztof Leśniak, przewodniczący zarządu osiedla Kaduk – Istniejące blokowiska zostały wybudowane na terenie podmokłym, bagnistym. Przypominam, że podczas  opadów atmosferycznych mieszkania są notorycznie zalewane, w mieszkaniach jest grzyb, śmierdzi stęchlizną, warunki są beznadziejne do życia. Woda zalewa również wszystkie dojścia do mieszkań tworząc wielkie jezioro między blokami. Na moje apelacje do zarządu STBS dostałem odpowiedź: “Opady występujące  w ostatnim okresie nie miały standardowego nasilenia były ponadnormatywne. Osiedlowe odwodnienia jak i główny odpływ nie były w stanie przyjąć ilości napływającej wody – projektant nie przewidział tak niestandardowych okoliczności. Jedną z przyczyn braku odpływu nagromadzającej się wody opadowej był fakt zasypanego/przytkanego odpływu do okolicznego potoku oraz wieloletnich zaniedbań ze strony Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie…”.  Kolejna wielka inwestycja na 270 mieszkań bez odpowiedniej infrastruktury, bez zaplecza miejsc parkingowych, chodników, braku placu zabaw dla dzieci, usytuowana przy wąskiej ulicy nie będzie sprzyjała bezpieczeństwu mieszkańców i spowoduje, że sytuacja, już krytyczna stanie, się jeszcze gorsza.
Kto zapewni mieszkańców i weźmie odpowiedzialność za kolejne nieprzemyślane inwestycje i niestandardowe okoliczności.

Zamieszkujący te osiedla nowosądeczanie postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zebrali ponad 500 podpisów, które wyraziły ich sprzeciw w temacie budowy mieszkań na tych terenach.

Sprzeciwiamy się budowie 270 mieszkań wskazanych na działce przy ul. Zawiszy Czarnego, która już w ok. 50% zapełniona jest blokami socjalno-komunalnymi, a w których znajduję się ok. 60 mieszkań. Jakoś ciężko nam sobie wyobrazić budowę dodatkowych 270 mieszkań (4.5 -krotnie więcej) kiedy już dla tych istniejących przez ok. 10 lat nie przygotowano wystarczającej ilości miejsc parkingowych, infrastruktury towarzyszącej, nie mówiąc już o jakimkolwiek placu zabaw dla dzieci muszących bawić się na ruchliwej i wąskiej ulicy Wita Stwosza – mówi Agata Kulig, mieszkanka osiedla Kaduk – Kiedy za prezydenta Gwiżdża i Nowaka obecne bloki nam wybudowano otrzymywaliśmy zapewnienie od władz, że nic tu już więcej nie powstanie i to nie znaczy, że jesteśmy przeciwni rozbudowie miasta ale chcemy aby te inwestycje były w każdej dzielnicy a nie tylko na Kaduku. Na wymienionej działce w planie zagospodarowania przestrzennego  widnieje droga na którą mieszkańcy czekają i liczą, dodatkowo w tym planie nie przewiduje się budynków wyższych niż 12 metrów przy wskaźniku zabudowy 0,5. Jest mnóstwo działek wzdłuż Dunajca czy choćby na Porębie gdzie jakoś nikt nie buduje bloków socjalnych, komunalnych czy STBS, a my do końca nie mamy gwarancji czy to np. u nas nie będzie ul. Kusocińskiego -2 

Decyzją Prezydenta działka w pobliżu bloków przy Zawiszy Czarnego ma być przeznaczona pod budowę kolejnych bloków. My jako mieszkańcy osiedla właśnie na Zawiszy nie bardzo zgadzamy się na postawienie kolejnych zabudowań. Miasto chce budować nowe bloki, a te cztery, które już są postawione są zaniedbane, a mieszkańcy zapomniani! – mówi Joanna, mieszkanka jednego z bloków przy ulicy Zawiszy Czarnego – Władze miasta nie interesują się co się dzieje z mieszkańcami. Na osiedlu nie ma miejsca dla dzieci przeznaczonego do zabawy, nie wspominając o bezpiecznej jeździe na rowerze, dlatego też jeżdżą po ruchliwej i wąskiej ulicy Wita Stwosza. Osiedle topi się w błocie, w trakcie intensywnych opadów mieszkania są zalewane, nie ma studzienek. Do tej pory nie doczekaliśmy się od Urzędu Miasta prac zabezpieczających teren przed zalaniem, a przypomnę, że było nam to obiecane gdyż w tym roku osiedle dwukrotnie znalazło się pod wodą! Traktowani jesteśmy jak wyrzutki społeczeństwa! A tu masa ludzi od rana do nocy cięzko pracuje, aby się jakoś utrzymać! Władze miasta nie liczą się z nami, nie bierze się pod uwagę naszego prawa do mieszkania w godnych warunkach. Radni złożyli obietnice, które są niedotrzymane. Przepychanki słowne do kamery, pięknie się wypowiadają, a w praktyce tylko puste słowa. A gdzie w tym wszystkim jesteśmy My?!

Z całą sytuacją nie zgadza się również radny Michał Kądziołka

To kolejny przykład ignorowania mieszkańców przez władze miasta. Najpierw beż konsultacji z nimi podejmuje się próby zdobycia dofinansowania na budowę bloków a później lekceważy ponad 500 zebranych podpisów przeciw tej inwestycji. To się nie mieści w głowie. Jestem przekonany, że jest to też próba zablokowania społecznej pracy Mieszkancow którzy w tym miejscu chca budować Dom Kultury. Zapewniam, że się nie poddamy ! Bedziemy walczyć aby postulaty mieszkańców z osiedla Dąbrówka zostały spełnione.

O warunkach jakie panują na osiedlu przy Zawiszy czarnego pisaliśmy w artykułach:

Gdzie te chodniki?

Śnieg nie zamierza odpuścić – apel czytelniczki

Śmieciowy problem” i nie tylko…

Osiedle przy ulicy Zawiszy Czarnego pod wodą!

Zawiszy Czarnego – dzień po zalaniu osiedla

Zrobione – ale beznadziejnie!

 1. Eh… No niestety chyba sprawdzi się scenariusz i wybudują te bloki niestety..
  Tak się zastanawiam bo na osiedlu kaduk są tereny podmokłe jak i bloki na Zawiszy czarnego
  I nieiwem jak oni tam sobie wyobrazaja budować … Co ? Wykopią w dół jak bloki na Zawiszy i przyjdzie ulewa i będzie zalewać tak jak tam ?? No ale dobra

 2. Szkoda , że ta patologia co tam mieszka i dostała mieszkania nie zbierała podpisów kilka lat temu jak się wprowadzali to może i teraz by nie mieli takich problemów..

  1. Panie bądź Pani. Wypraszam sobie takie odzywki! Mieszkam na tym osiedlu od kilku już lat i to, że mieszkania dostało tu faktycznie kilka rodzin tak jak tu określono patologicznych to nie znaczy, że wszyscy są tacy! Większość normalnie pracuję, a to że dostali mieszkanie od miasta chyba nie powinno nikomu przeszkadzać! Zapraszam więc na osiedle i proszę się samemu przekonać jak tu wszystko wygląda!

   1. To jak sami dostaliście mieszkania i wam dobrze. To dajcie też innym ludziom dostać swoje cztery kąty. Po co te strajki? Jakby wam bloków nie wybudowano to ciekawe gdzie byście mieszkali..

    1. Tu nie oto chodzi, że mają nie budować. A niech budują. Mieszkania są potrzebne. Tylko najpierw niech zadbają o te co już są, jakoś nie wyobrażam sobie na tak małej działce 270 mieszkań, a po trzecie teren ten jest również podmokły. Jeżeli władze chcą odwalić taką samą fuszerkę jak zrobiły to poprzednie władze stawiając osiedle na bagnach to proszę bardzo. Ale nikomu nie życzę mieszkać w takich warunkach. O to mi przede wszystkim chodzi

 3. To jak sami dostaliście mieszkania i wam dobrze. To dajcie też innym ludziom dostać swoje cztery kąty. Po co te strajki? Jakby wam bloków nie wybudowano to ciekawe gdzie byście mieszkali..

 4. Aaa no pewnie.. Nie dość, że dali patololgii mieszkania to jeszcze mają dbać o nie.. niech sobie sami dbają. Teren tam jest świetny. To co mają powiedzieć ludzie na Broniewskiego czy millenium gdzie jest na lekarstwo miejsc parkingowych?? Wyburzyć bloki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony