Retro pociągiem w długą podróż

I stało się! Znów na małopolskie tory wyruszą “Retro” pociągi. Po wielu miesiącach oczekiwania i prac organizacyjnych rusza VII Edycja Małopolskich Szlaków Turystki Kolejowej!

Oczywiście tak jak w latach poprzednich na szlakach kolejowych będzie można zobaczyć historyczne parowozy, za którymi doczepione będą wagony z początku XX wieku z drewnianymi ławkami, otwieranymi oknami, które na co dzień są zgromadzone w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. Jest to jedyne w Polsce muzeum, które utrzymuje w pełnej sprawności aż cztery parowozy z lat 1932 – 1956 oraz historyczne wagony pasażerskie i towarowe z lat 1896 – 1960…Przejażdżka retro pociągiem będzie żywą historią minionych lat, którą najczęściej można zobaczyć na dokumentalnych filmach, a w Małopolsce historia dziać się będzie na żywo.

Najczęściej pociągi retro pojawią na trasie Nowy Sącz – Chabówka, która uchodzi zdaniem miłośników PKP do jednej z najpiękniejszych w Małopolsce. Inna sprawa, że od listopada ten odcinek kolejowy będzie zamknięty dla ruchu ze względu na rozpoczęcia budowy nowej trasy kolejowej Nowy Sącz – Kraków przez „Piekiełko”.

Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, które od lat patronuje, współorganizuje retro przejażdżki szykuje 18 wycieczek. Zabytkowe składy pojawią się na torach od Nowego Sącza do Chabówki, Krynicy oraz w Tarnowie i jego okolicach.

Najważniejsza dzisiaj wiadomość to taka, że rozkład jazdy jest gotowy, składy pociągów przygotowane. Pierwszy rozkaz „Odjazd!” będzie można usłyszeć już 4 lipca. Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w wycieczkach, które będą przebiegać zgodnie z aktualnymi zasadami sanitarnymi. Warto też oglądać przejazd historycznych składów na torach lub na Facebooku i Youtube, gdzie będą zamieszczane filmy z retro wycieczek.

Organizatorem przejazdów jest Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei we współpracy z PKP CARGO. Projekt wsparło finansowo Województwo Małopolskie w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”.

Rozkład jazdy:

Pociągi historyczne „retro”:

4, 11, 18, 25 lipca, 1, 8, 15, 22 sierpnia (niedziele) – trasa Nowy Sącz – Chabówka – Nowy Sącz

25 września (sobota) – Nowy Sącz – Muszyna, Muszyna – Żegiestów, Muszyna – Krynica

26 września (niedziela) – Nowy Sącz – Biecz, Biecz – Gorlice – Nowy Sącz

9 października (sobota) – Tarnów – Tuchów oraz Tarnów – Żabno

10 października (niedziela) – Tarnów – Tuchów oraz Tarnów – Żabno

11 listopada (święto) – Chabówka – Nowy Sącz – Chabówka – ostatni pociąg Nowy Sącz – Chabówka i pożegnanie trasy.

Ponadto, w wakacyjne weekendy PKP Cargo uruchamia przejazdy na krótkiej trasie z Chabówki do Kasiny Wielkiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony