Retrospektywa – czyli dzieje się w Małopolsce, dzieje się w MCK Sokół

Powoli dobiega końca przegląd FILMOTEKI MAŁOPOLSKIEJ – retrospektywa. Sądecka publiczność ma okazję obejrzeć obrazy (filmy) im nieznane, ale niezwykle ciekawe. Przed nai jeszcze trzy dni i wiele zaskakujących projekcji.

– Tym przeglądem przypominamy dorobek blisko dziesięcioletniej inicjatywy, która wspiera zarówno profesjonalnych filmowców, jak i osoby oraz instytucje, które językiem X muzy chcą opowiadać o sprawach nieznanych, zapomnianych, a przede wszystkim istotnych dla nich samych. – mówi współorganizator, prelegent, filmoznawca Filip Nowak. – Poza przypomniemiem dorobku filmowców jest to też okazja do podsumowania tego, co powstało, stało się dokumentem czasu. To także wspieranie produkcji, które rozwijają warsztat sztuki filmowej. Chcemy by filmy zrealizowane w ramach kolejnych edycji FILMOTEKI MAŁOPOLSKIEJ ukazywały tematy ważkie społecznie, z wykorzystaniem kunsztownej formy filmowej.Projekcje wybranych zestawów filmów odbędą się także w kinach w Krakowie, Tarnowie, Rzeszowie w terminie październik – grudzień 2021.

We wtorek widzowie obejrzeli dwa filmy:”Viatoris – między Wschodem i Zachodem”. To opowieść o artystycznej podróży do ziemi dziadków na głębokiej Syberii. Były to obrazy niezwykłe, na co dzień nie widziane, dalekiej, bardzo daliekiej Rosji.

Drugi film „Panorama”, to opowieść o czterech artystach plastkach z Krakowa, o ich procesie twórczym rozterakach, radości i smutkach. Po seansie odbyło się spotkanie z twórcą tego obrazu Grzegorzem Skórzewskim.

Warto takie filmy obejrzeć!

Program przeglądu:

13 października – środa

Godz. 18.00 – „Inżynieriada” – to zestaw nietuzinkowych filmów, w których działania konstruktorów, inżynierów i architektów wykonywane z szacunkiem do dziedzin, które reprezentują mają olbrzymie przełożenie na codzienność Małopolan. Fascynująca opowieść o technice i jej społecznym znaczeniu.

„Dosięgnąć nieba”

„Widok”

„Oczyścić niebo”.

15 października – piątek

Godz 18.30 – zestaw filmów: Gloryfikatorzy, żarliwcy, entuzjaści.

Po pokazie spotkanie z twórcami Krzysztofem Ridanem i Piotrem Augustyniakiem.

„Ridan”.

„Jak ujarzmiłem smoka”.

„Pod spodem”.

Program FILMOTEKA MAŁOPOLSKA wpierający produkcje filmowe związane z Małopolską realizowany jest z budżetu Województwa Małopolskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony