Romowie inspirująca kultura czy wyobcowana część społeczeństwa?

Romowie, nazywani Cyganmi w naszym społeczeństwie funkcjonują obok. Społeczność romska jest narodem nieterytorialnym, nie ma swojego państwa, pochodzi z terytorium Indii a obecnie, tworząc diasporę zamieszkuje większą część państw świata. Ich wioski miejsca życia często odcinają się tworząc swoiste enklawy kultury cygańskiej. Bez wątpienia skojarzenia, łatki i przypisane stereotypowo cechy charakteru budzą wiele emocji. Ciemna karnacja i stroje bardzo często emocjonują, stają się skandalem, są fascynujące i budzą kontrowersje.

Ludzie często sceptycznie podchodzą do odmienności, a barwna kultura romska i ich tradycje mogą być zupełnie niezrozumiałe. Z pewnością bogata kultura, zwłaszcza tradycja muzyczna inspiruje: stała się częścią folkloru wielu narodów. Cygańskie tabory i koczowniczy tryb życia, a z drugiej strony poszanowanie tradycji, kultury i rodziny. I oczywiście barwne stroje muzyka i taniec – dobra zabawa.

Z jednej strony sprzeciw może budzić dotowanie przeze państwo, częsty brak chęci dostosowania się do prawa i zwyczajów w Polsce, niechęć do klasycznej edukacji. Te i inne aspekty ich funkcjonowania mogą budzić wiele kontrowersji. Z drugiej zaś strony Romowie są bardzo zżyci, a każdy członek spoza jego ,,macierzystej” grupy i czy w ogóle spoza Romów to „Nie-Rom” (gadzi). Swoista hermetyczność tworzy szklany sufit. Bo z jednej strony ich tożsamość to wspólnota i życie w pewnym schemacie z drugiej zaś dostosowanie się do współczesnych wymagań może stać się rewolucją nie do przejścia. Życie po swojemu, jak inni (nie)Romowie równoznaczne jest niemal z wyrzeczeniem się swoich bliskich.

Romowie przez swoją inność na co dzień mierzą się ze stereotypami. Negatywne doświadczenia oraz uprzedzenia często hamują więc chęć zdobywania nietradycyjnego wykształcenia, angażowania się w sprawy ogólnospołeczne. Duża nieufność i brak tolerancji dla inności często okazuje się przeszkodą nie do pokonania w budowaniu wzajemnych relacji.

Romowie (cyganie) funkcjonują w naszych umysłach – często postrzegani przez pryzmat stereotypów. Ciężko kogoś poznać i walczyć z schematami jeśli on sam zachowuje dystans. Okazja do przełamania schematów jest z pewnością organizacja imprez kulturalnych mających na celu przedstawić tradycję i kulturę. W takim wydarzeniu już po raz 3 można wziąć udział w Kinie Sokół w Nowym Sączu.

W programie:

7 grudnia (czwartek), godz. 18:00, sala im. Zofii Rysiówny film KRÓLOWA CISZY

8 grudnia (piątek), godz. 18:00, sala im. R. Sichrawy koncert zespołu CZARNINA

9 grudnia (sobota), godz. 16:00, sala im. Piotra Kosińskiego spektakl familijny BALLADA O POLSKICH CYGANACH Teatr FALKOSHOW

Więcej informacji i bilety klik

Art. finansowany: Społeczne Strategie Rozwoju Turystyki w ramach Rządowego Programu NOWEFIO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony