Ruszył – V SaczJazzFestival w Starym Sączu

Aż trudno uwierzyć, ale to już piąta edycja SaczJazzFestiwalu w Starym Sączu, który otworzyła grupa „Piotr Budniak Essential Group”. Koncert podobał się publiczności, która wypełniła salę Sokoła CKiS.

– Kiedy zaczynaliśmy festiwal jazzowy, to był właściwie eksperyment – mówił dyrektor artystyczny SJF Wojciech Knapik. – Nie wiedzieliśmy czy taka muzyka się przyjmie. Okazało się, że jak najbardziej. W tym roku mamy 6 koncertów. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wystąpią grupy i artyści z Polski, Norwegii, Węgier i Ukrainy.

„Piotr Budniak Essential Group”;

Wojciech Lichtański – saksofony, flet

Kajetan Borowski – fortepian

Piotr Narajowski – kontrabas

Piotr Budniak – perkusja

W programie SJF można przeczytać m. in.: Miłość do muzyki improwizowanej i idea własnego zespołu towarzyszyła Piotrowi Budniakowi odkąd pamięta. Zrodzona w latach młodzieńczych wizja szybko zaowocowała debiutem na profesjonalnej scenie jazzowej – już w wieku 15 lat wraz ze swoim pierwszym zespołem Piotr Budniak Quintet zdobył II miejsce na jednym z najbardziej prestiżowych polskich konkursów jazzowych – Jazz Juniors. Kontynuacja młodzieńczych marzeń nabrała jednak prawdziwego rozpędu podczas studiów na Akademiach Muzycznych w Katowicach i Krakowie, gdy w 2014 gromadząc wokół siebie najbardziej charakterystyczne głosy jazzowych improwizatorów swojego pokolenia założył Piotr Budniak Essential Group.

W 2015 roku grupa wydała swój debiutancki album “Simple Stories About Hope And Worries”, który został bardzo dobrze przyjęty przez słuchaczy oraz krytyków, co zaowocowało zdobyciem tytułu jednej z najlepszych płyt jazzowych roku a zespół znalazł się w gronie najlepszych zespołów jazzowych (Jazz Forum, JazzPRESS). Podobne przyjęcie spotkało drugi, wydany w 2017 roku, album “Into the Life” (JazzPRESS), album został uznany także za album miesiąca na kilku uznanych portalach piszących o muzyce.

W roku 2018 grupa rozpoczęła współpracę z jednym z najlepszych i najbardziej uznanych gitarzystów w Europie – Davidem Doružką, która zaowocowała dwoma wspólnie nagranymi albumami: “The Days of Wine and Noises” (2018, Live) oraz “Heart Mind and Spirit” (2020), ten drugi został uznany przez dziennikarzy polskiego radia jednym z najlepszych albumów roku już kilka dni po premierze…

Zespół wykonuje autorskie kompozycje lidera balansujące na pograniczu współczesnego jazzu, indie oraz muzyki filmowej i improwizowanej z powodzeniem łącząc wysoką jakość artystyczną z przystępnością dla słuchacza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony