Ruszyła XX edycja Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.

To niezwykle prestiżowy konkurs w artystycznym świecie śpiewakówi właśnie w Nowym Sączu wiele osób zaczynało wielkie kariery. W tym roku to już XX edycja, jubileuszowa. Swoje umiejętności zaprezentuje 77 młodych śpiewaków z 19 krajów: Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Francji, Gruzji, Izraela, Korei Południowej, Meksyku, Niemiec, Polski, RPA, Słowenii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii.

W niedzielę 7 maja rozpoczęły się pierwsze przesłuchania, a sam konkurs potrwa do soboty 13 maja. Po dwóch etapach wyłonieni finaliści, których przesłuchanie odbędzie się na scenie Opery Krakowskiej. Koncert finałowy odbędzie się w sali widowiskowej Sokoła w Nowym Sączu. Podczas dwóch ostatnich wydarzeń konkursu – w Krakowie i w Nowym Sączu – śpiewakom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

– Mam nadzieję, że Konkurs stanie się dla was czasem wspaniałym, który będzie owocował w waszej dalszej karierze” – mówił Andrzej Zarych, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, podczas otwarcia XX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.

Natomiast przewodnicząca jury Małgorzata Walewska i Dyrektor Artystyczna Konkursu dodała – Kochani, jeśli będziecie zestresowani patrzcie na mnie, będę się do was uśmiechać i będę was wspierać. Wyśpijcie się i pamiętajcie o oddechu. Konkurs zawdzięcza powodzenie przede wszystkim swoim twórcom, wybitnym postaciom kultury: zmarłej w zeszłym roku profesor Helenie Łazarskiej, legendarnej pedagog śpiewu i Antoniemu Malczakowi, byłemu dyrektorowi Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ. To dzięki ich wieloletnim staraniom Ada Sari odbywa się do dziś.

Trzyetapowy Konkurs Ady Sari należy do bardzo wymagających. Repertuar wykonywany przez uczestników jest ogromny i bardzo wszechstronny: od baroku po kompozycje najnowsze. Po poprzedniej edycji z pandemią w tle, w tym roku Konkurs powraca do swoich zasad – finału z orkiestrą, co jest wyzwaniem dla młodych artystów.

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu odbywa się co dwa lata, od 1985 roku. Jego organizatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, a współorganizatorem tegorocznej edycji jest Opera Krakowska.

Wszystkie etapy przesłuchań konkursowych otwarte są dla publiczności (w Krakowie na finał oraz w Nowym Sączu na Koncert Laureatów – niezbędne są wejściówki). Ponadto kibicować młodym artystom można też przez internet. Przesłuchania będą transmitowane online na stronie: www.adasari.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony