“Sacrum – ikona – abstrakcja. Wokół Jerzego Nowosielskiego”

W Galerii IMO w Starym Sączu otwarta została niezwykła wystawa. Została zaplanowana z myślą o 2023 roku, którego patronem jest postać wybitnego polskiego malarza i teologa, odnowiciela współczesnej sztuki sakralnej, profesora krakowskiej ASP – Jerzego Nowosielskiego. To trzeba i warto zobaczyć!

Cieszę się, że ta wystawa została zorganizowana – mówił dyrektor CKiS w Starym Sączu Wojciech Knapik. – Powstawała bardzo szybko. W ciągu dwóch miesięcy udało się zgromadzić znakomite dzieła. Jestem przekonany, że wystawa będzie się cieszyła powodzeniem.

– Wystawa zakłada ukazanie wyboru jego prac oraz twórczości innych artystów, którzy kontynuują kierunek wyznaczony przez spuściznę twórczą i myślową Nowosielskiego. – dodała kurator Agnieszka Tes. – Wśród zaproszonych twórców na wernisażu byli uczniowie Profesora: Paweł Dutkiewicz, Krzysztof Klimek, Władysław Podrazik, Tadeusz G., Greta Leśko, Anna Kopeć-Gibas, Danylo Movchan, Paulina Krajewsk, Joanna Mazuś czy Leon Tarasewicz. Nadrzędną ideą wystawy jest ukazanie współczesnych inspiracji Nowosielskim, pokazanie, iż dorobek tego wybitnego krakowskiego twórcy wpłynął na szczególną świadomość sacrum w sztuce obecnej doby.

– Ta prezentacja jest niezwykła – mówił burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek. – W bardzo krótkim czasie nasza IMO weszła na wysoki poziom, aż się co będzie dalej. Ale dziękuję wszystkim za jej zorganizowanie.

Wystawa potrwa do 30 lipca 2023 roku. Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W czwartek w Galerii IMO odbędzie się spotkanie z twórcami, godz. 18.00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony