Sądecka grupa „SPEED” już od dwóch lat skutecznie walczy z piratami drogowymi

Ich celem jest eliminowanie z dróg najbardziej krewkich zmotoryzowanych i zmniejszanie poczucia bezkarności wśród kierowców łamiących przepisy. Mowa o policjantach sądeckiej grupy SPEED, którzy już od dwóch lat dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego w naszym regionie. W tym czasie funkcjonariusze skontrolowali ponad 9 tys. pojazdów, ujawniając blisko 11 tys. wykroczeń, z czego aż 6 tys. dotyczyło przekroczenia dopuszczalnej prędkości.

19 lipca 2019 roku, w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie swoją pracę rozpoczął Wojewódzki Nieetatowy Zespół ds. Przeciwdziałania Niebezpiecznym Zachowaniom na Drogach pod nazwą „SPEED”. W jego skład weszli również specjalistycznie przeszkoleni i najbardziej doświadczeni policjanci Wydziału Ruchu Drogowego sądeckiej Policji, którzy od tego czasu, każdego dnia wyruszają na drogi Sądecczyzny i okolicznych powiatów, gdzie niestrudzenie walczą z przejawami agresji oraz łamaniem przepisów przez kierujących.

Przez ostatnie dwa lata, mundurowi z sądeckiej grupy „SPEED” mieli ręce pełne roboty. W tym czasie skontrolowali 9 037 pojazdów, ujawniając 10 843 wykroczenia, z czego 6 016 dotyczyło przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Aż 175 zatrzymanych do kontroli kierowców przekroczyło limit prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Policjanci ujawnili także 94 przestępstwa popełnione przez kierujących, z których 56 prowadziło pojazd w stanie nietrzeźwości, 11 nie stosowało się do orzeczonych przez sąd środków karnych, a 8 kierowało pomimo cofniętych uprawnień.Funkcjonariusze nałożyli 9 251 mandatów i skierowali 259 wniosków do sądu o ukaranie. Ponadto, policjanci zatrzymali 208 praw jazdy oraz 444 dowody rejestracyjne pojazdów. Wielokrotnie ujawniali również pojazdy, w których wskazania drogomierza różniły się o kilkadziesiąt tysięcy kilometrów od stanu odnotowanego przez diagnostów podczas ostatnich badań technicznych.

Policjanci sądeckiej grupy „SPEED” nie tylko walczą z brawurą na drogach, ale także można liczyć na ich pomoc i wsparcie w trudnych sytuacjach. W sierpniu 2019 roku mundurowi pilotowali do szpitala w Krynicy-Zdroju mężczyznę, który swoim samochodem wiózł córkę porażoną przez prąd. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w 2020 roku funkcjonariusze pilotowali do szpitala samochód wiozący 2-letnią dziewczynkę, która połknęła baterię. W takich okolicznościach cenna była każda minuta, a dzięki wsparciu policjantów, poszkodowane mogły na czas dotrzeć do lecznicy, by tam otrzymać fachową pomoc medyczną.

Funkcjonariusze sądeckiej grupy „SPEED”, na drogach miasta i powiatu wielokrotnie prowadzili również wzmożone działania kontrolne pojazdów, które były odpowiedzią na sygnały docierające do policjantów ze strony mieszkańców Sądecczyzny. Przypominamy, że każdy może poinformować Policję np. o miejscu, gdzie kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość, korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa lub wysyłając zarejestrowany materiał filmowy z agresywnym zachowaniem innego uczestnika ruchu na adres mailowy: stopagresjidrogowej@nowy-sacz.policja.gov.pl.

źródło/fot.: KMP Nowy Sącz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony