Setki młodych strażaków poznawało historię Marcinkowic

Około 600 ochotników z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Powiatu Nowosądeckiego spotkało się dzisiaj w Marcinkowicach na XI Powiatowym Zlocie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Miejscem zbiórki był teren przy nowej hali sportowej. Wszystkich witał st. bryg. Paweł Motyka – komendant miejski PSP i równocześnie wiceprezes małopolskiego oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Nie zabrakło oczywiście starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego i wójta Chełmca Bernarda Stawiarskiego.

– Pomimo deszczu, tegoroczny Zlot jest rekordowy, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę drużyn biorących w nim udział – mówił komendant st. bryg. Paweł Motyka. – Jest ich aż 95! Bardzo się cieszę, że tak licznie stawiliście się w Marcinkowicach. Podczas minionych 11 lat, zawsze towarzyszył nam podczas tej imprezy druh Antoni Piętka. Niestety zmarł w ubiegłym roku. Dlatego chciałbym, aby ten Zlot nazwać jego imieniem.

Celem Zlotu jest m.in. przypomnienie dzieciom i młodzieży zasad bezpieczeństwa przed wakacjami, a także pokazanie ciekawych i historycznych miejsc naszego regionu. Podczas kilkukilometrowej trasy, którą pokonują młodzi strażacy, muszą również zaliczyć kilka punktów i poprawnie odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, sprzętu używanego podczas akcji czy historii miejsca, w którym odbywa się Zlot.

Starosta Marek Kwiatkowski, który przeszedł fragment trasy ze strażakami, mówił im o nowym kompleksie sportowym powstającym w Marcinkowicach oraz o Zespole Szkół, w którym są klasy mundurowe, m.in. również strażacka.

– Robimy to wszystko dla was – dodał starosta. – Chcemy, żebyście mieli bardzo dobre warunki do rozwijania tężyzny fizycznej i doskonalenia swoich umiejętności. Oprócz hali sportowej ze strzelnicą, którą oddaliśmy do użytku w ubiegłym roku, do końca października tego roku powstanie obok niej kompleks z boiskami, basenem zewnętrznym, boiskiem do squasha, skoczniami, rzutniami i bieżnią. Rozbudujemy także internat w ZS w Marcinkowicach. Zachęcam do wyboru tej szkoły.

Podczas Zlotu, młodzi strażacy wykazali się sporą wiedzą techniczną i medyczną, a także poznali historię Marcinkowic. Kibicowali im członkowie Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nowym Sączu, a także komendanci i przedstawiciele OSP z całej Sądecczyzny. Obecna była również Iwoan Sikorska – dyrektor ZS w Marcinkowicach.

Impreza odbyła się dzięki dofinansowaniu ze Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu – konkurs Bezpieczne sądecki oraz pomocy wójta Chełmca.

Fot. Maria Olszowska

One thought on “Setki młodych strażaków poznawało historię Marcinkowic

  1. W trakcie poszukiwania w internecie potrzebnych informacji trafiłam na ten artykuł. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Po prostu super artykuł. Koniecznie będę rekomendował to miejsce i częściej tu zaglądał, by przejrzeć nowe artykuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony