Skrzydlaty Nowy Sącz

W poniedziałek, 24 kwietnia 2023 w MCK SOKÓŁ, pomiędzy trzema instytucjami kultury województwa małopolskiego, podpisane zostało porozumienie o współpracy w zakresie edukacji patriotyczno-historycznej oraz upowszechniania i popularyzacji tradycji i historii lotnictwa na terenie Małopolski.

Tomasz Kosecki – dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Robert Ślusarek – dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Andrzej Zarych – dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zadeklarowali współpracę, w zakresie której planowana jest m.in. wspólna organizacja wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w ramach projektu „Skrzydlaty Nowy Sącz”. Projekt ten ma za zadanie pokazanie historii sądeckiego lotnictwa oraz zasłużonych sądeckich lotników. 

Tomasz Kosecki, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, przypomniał o ważnym wydarzeniu, jakim jest 90. rocznica rozpoczęcia lotniczej działalności szkoleniowej na Sądecczyźnie, a dokładniej w Tęgoborzu na Górze Rachów, gdzie powstała Szkoła Szybowcowa. Dodał, że Nowy Sącz był jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, gdzie zaczęto budować szybowce i prowadzić działalność lotniczą. „Cały ten projekt ma za zadanie przypomnieć te wydarzenia, pokazać coś nowego, czego nikt jeszcze nie widział” – podkreślił.

O wstępnym programie wydarzeń, jakie przygotowywane są w ramach projektu, opowiedział Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. 9 września w Miasteczku Galicyjskim nastąpi rozstrzygnięcie konkursu związanego z upowszechnianiem wiedzy o historii lotnictwa w ojczyźnie. Dzień później, 10 września, planowane jest otwarcie wystawy poświęconej Leopoldowi Kwiatkowskiemu, jak również Jerzemu Iszkowskiemu – dwóm wybitnym postaciom związanym z lotnictwem polskim, pochodzącym z Sądecczyzny. Zorganizowany zostanie także piknik wojskowo-patriotyczny. 

Andrzej Zarych, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ, dodał, że już w maju tego roku ogłoszony zostanie konkurs plastyczny adresowany do rodzin i grup dziecięcych. Będzie on związany z lotnictwem na Sądecczyźnie, a jego wyniki poznamy we wrześniu, w ramach wspomnianych wcześniej wydarzeń. Ujawnił, że w jednej sal MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu planowana jest także ekspozycja przedwojennego, szkolnego szybowca „Wrona”.

Początkiem września MCK SOKÓŁ zaprosi również na przegląd filmów poświęconych lotnictwu i lotnikom polskim, w ramach którego odbędzie się pokaz niemego filmu „Szybowiec szkolny w budowie i w locie”. Jest to dokument z lat trzydziestych, który zdygitalizowało Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, a został on zarejestrowany właśnie na terenie Nowego Sącza i jego najbliższej okolicy. 

Szczegółowy program wydarzeń zostanie ogłoszony w późniejszym terminie, ale już teraz wiadomo, że będzie to czas pełen atrakcji dla miłośników lotnictwa oraz dla tych, którzy chcą poznać historię lotnictwa na terenie Sądecczyzny. Zapraszamy wszystkich do śledzenia informacji na temat projektu „Skrzydlaty Nowy Sącz” i udziału w jego wydarzeniach.

Fot. Piotr Droździk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony