Spółki e-commerce próbowały oszukać Skarb Państwa na 30 mln złotych. KAS w akcji

Małopolska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) skontrolowała grupę powiązanych ze sobą firm działających w branży e-commerce.
W wyniku kontroli platformy internetowe musiały zapłacić ponad 30 mln zaległego podatku wraz z odsetkami.
Miliony wpływu do budżetu państwa są wynikiem korzystania przez KAS z nowoczesnych narzędzi kontroli i analizy tysięcy dokumentów księgowych.

Pracownicy Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowy w Krakowie (MUCS) przeprowadzili kontrole celno-skarbowe w spółkach międzynarodowej grupy kapitałowej, prowadzącej platformy sprzedaży internetowej. Spółki nieprawidłowo zaliczały do kosztów podatkowych wydatki bezpośrednio związane z emisją nowych udziałów. W świetle obowiązujących przepisów, wydatki te, jako związane z przychodami niepodlegającymi opodatkowaniu, nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Kontrolerzy ustalili, że polskie spółki zaciągały pożyczki na nierynkowych zasadach od powiązanej z nimi luksemburskiej spółki. Następnie od tych pożyczek wykazywały w kosztach podatkowych zawyżone odsetki.

Kontrolowane podmioty zgodziły się z ustaleniami MUCS, złożyły korekty deklaracji i wpłaciły zaległy podatek. Skarb Państwa odzyskał ponad 30 mln zł niezapłaconego podatku dochodowego od osób prawnych wraz z odsetkami za zwłokę.

Kontrolerzy korzystali z nowoczesnych narzędzi kontroli, jak JPK na żądanie oraz międzynarodowa wymiana informacji. Dziś nie ma potrzeby, żeby kontrolerzy badali dokumenty podatników w ich biurach. Możemy pobrać dane elektronicznie, nie zakłócając pracy badanej firmy, a nasi specjaliści analizują je na miejscu, w urzędzie. – mówi dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie Bożena Drabik. Branża e-commerce rozwija się dynamicznie. Powstaje coraz więcej sklepów i platform sprzedażowych. Śledzimy zmieniające się trendy i jesteśmy tam, gdzie mogą pojawić się nadużycia podatkowe – dodaje.

One thought on “Spółki e-commerce próbowały oszukać Skarb Państwa na 30 mln złotych. KAS w akcji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony