Stary Sącz laureatem nagrody Eco-Miasto 2021

Wczoraj ( 6 października ) w Warszawie rozpoczęła się konferencja, która podsumowała projekt Zielona Odbudowa. Wręczono również nagrody w konkursie Eco-Miasto 2021.

Była to już 8. edycja konkursu. Łącznie nadesłano 85 zgłoszeń, a klasyfikacja odbyła się w dwóch płaszczyznach, dla miast powyżej i poniżej 100 tyś. mieszkańców, wśród laureatów znalazł się Stary Sącz.

Jury nagrodziło 9 miast w pięciu kategoriach, a nagrody wręczyli Ambasador Francji w Polsce, Frédéric Billet oraz Dyrektor Generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Maria Andrzejewska. Przyznane zostały także nagrody specjalne oraz wyróżnienie Ministra Klimatu i Środowiska.

Kategoria Efektywność Energetyczna  

 • Wrocław (miasto powyżej 100 tyś. mieszkańców) 
  za wdrożenie szeroko zakrojonego planu ‘Wrocław bez Smogu’ oraz liczne kampanie podnoszące świadomość mieszkańców. Doceniono także  mierzalne, ambitne cele klimatyczne miasta. 
 • Stary Sącz (miasto poniżej 100 tyś. mieszkańców) 
  za kompleksowe i systemowe podejście do kwestii efektywności energetycznej. Doceniono  wykorzystanie różnych form finansowania, jak również plany utworzenia klastra energii. 

Kategoria Gospodarka Odpadami  

 • Kraków (miasto powyżej 100 tyś. mieszkańców)
  za wieloaspektowość podjętych działań wykraczających poza wąsko pojęte zagospodarowanie powstających odpadów. Doceniono zrealizowane inwestycje, takie jak sieć zintegrowanych instalacji gospodarowania odpadami, która stwarza możliwość wykorzystania ich energetycznego potencjału. 
 • Słupsk (miasto poniżej 100 tyś. mieszkańców) 
  za wysoki poziom recyklingu, oraz aplikację dla mieszkańców z harmonogramem odbioru odpadów. Doceniono m.in, plany zrealizowania podziemnych zbiorników na odpady z czujnikiem ich zapełnienia. 

Kategoria Gospodarka Wodna  

 • Gdynia (miasto powyżej 100 tyś. mieszkańców) 
  za kompleksowe podejście i różnorodność działań, ograniczenie strat wody oraz szeroko zakrojoną kampanię na rzecz picia kranówki.  Doceniono realizację projektów związanych z zielono-błękitną infrastrukturą. 

  Jury jednogłośnie zdecydowało o nieprzyznawaniu nagrody w klasyfikacji miasto poniżej 100 tyś. mieszkańców. 

Kategoria Zieleń Miejska  

 • Warszawa (miasto powyżej 100 tyś. mieszkańców) 
  za opracowanie kompleksowej Mapy Koron Drzew umożliwiającej mieszkańcom monitorowanie dziewięciu milionów drzew w Warszawie i sadzenie drzew tam, gdzie  są najbardziej potrzebne. 
 • Zamość (miasto poniżej 100 tyś. mieszkańców) 
  za działania na rzecz klimatu w ramach projektu BEACON. 

Kategoria Zrównoważony Transport  

 • Lublin (miasto powyżej 100 tyś. mieszkańców)
  za szerokie kampanie społeczne na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz stworzenie infrastruktury sprzyjającej multimodalności. Dostrzeżono plany zakupu autobusu wodorowego i produkcji zielonego wodoru. 
 • Konin (miasto poniżej 100 tyś. mieszkańców)
  za prowadzenie szerokich konsultacji społecznych w zakresie transportu miejskiego i plan zakupu autobusów wodorowych. Dostrzeżono działania budowy ścieżek rowerowych i uruchomienia systemu roweru miejskiego. 

Wyróżnienia i nagrody specjalne partnerów strategicznych projektu: 

 • Wyróżnienie specjalne Ministra Klimatu i Środowiska, Pana Michała Kurtyki  
  Zamość, za aktywności podejmowane na rzecz zielonego miasta.  
 • Nagroda BNP Paribas dla wszystkich laureatów tegorocznej edycji  
 • Nagroda Nhood Polska dla miasta Gdynia za rozwój 
 • Nagroda Renault dla Lublina i Konina za osiągnięcia w dziedzinie zrównoważonej mobilności 

źródło/fot.: UM Stary Sącz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony