Stolarze zawsze będą potrzebni, bo inni będą potrzebować mebli, drzwi, okien, schodów, architektury ogrodowej, galanterii drzewnej czy wyrobów dekoracyjnych z drewna. I właśnie młodzież Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie, po ukończeniu nauki, potrafi wszystko to wykonać.
– Mamy długą tradycję kształcenia w zawodach drzewnych – mówi Lesław Tarasek, dyrektor ZSZ w Grybowie. – Szkolenie stolarzy jest zadaniem bardzo wymagającym. Kształcenie zawodowe obejmuje nie tylko obróbkę drewna w zakresie produkcji drzwi, okien, mebli drewnianych, galanterii drzewnej, ale również wytwarzanie mebli z powszechnie używanych obecnie płyt wiórowych. Do nauki są więc niezbędne odpowiednie urządzenia i specjalistyczne narzędzia. My je posiadamy.
W grybowskiej szkole funkcjonuje obecnie pracownia maszynowej obróbki drewna i pracownia ręcznej obróbki drewna. Obydwie znajdują się w zmodernizowanym przed kilku laty budynku stolarni, w którym wymienione zostało również całe wyposażenie.
– Nasza szkoła to jedyna placówka kształcąca w zawodzie stolarz w Powiecie Nowosądeckim i jedna z nielicznych w Małopolsce – dodaje dyrektor Lesław Tarasek. – Mamy też jedną z najlepiej wyposażonych pracowni zajęć praktycznych w Polsce. W naszym regionie funkcjonuje kilka dużych zakładów zajmujących się produkcją wyrobów z drewna, które w ostatnich latach zgłaszają zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Nie ma więc obawy, że absolwenci naszej szkoły będą się martwić o znalezienie pracy.
Absolwenci tego kierunku mogą pracować w przemyśle meblarskim, zakładach stolarskich, na placach budowy, przy montażu drzwi i okien oraz mebli, w pracowniach konserwacji i renowacji mebli, w sklepach meblowych, sklepach budowlanych, własnych warsztatach rzemieślniczych.
Fot. ZSZ Grybów
źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu
Chciałem być piłkarzem… ale byłem taki drewniany, że zostałem stolarzem 😂