Stowarzyszenie Lachów Sądeckich i Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ zapraszają na Lachoskie Godonie

3 listopada w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ podpisano porozumienie dotyczące konkursu LACHOSKIE GODONIE organizowanego przez Stowarzyszenie Lachów Sądeckich – od teraz swojego wsparcia udzieli mu właśnie Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ.

W spotkaniu udział wzięli Andrzej Zarych dyrektor MCK SOKÓŁ oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Jan Smoleń i Wincenty Tomaszek, a towarzyszyła im para z regionalnego zespołu Niskowiaki.

Wspólnie podejmujemy się organizacji kolejnej edycji, bowiem Stowarzyszenie organizowało poprzednie edycje, konkursu Lachoskie Godonie i mamy nadzieję, że to będzie początek naszej wieloletniej współpracy jeśli chodzi o to wydarzenie, ale też mnóstwo innych wydarzeń służących rozwojowi, popularyzacji i pewnego rodzaju dbałości o utrzymanie dziedzictwa niematerialnego naszego regionu i całej Małopolski – mówił dyrektor Andrzej Zarych

To Stowarzyszenie zostało założone w 1999 roku i oczywiście celem tego Stowarzyszenia było podtrzymywanie tej tradycji pięknej Lachów Sądeckich w tej naszej małej ojczyźnie. Przede wszystkim chodzi tu o taniec, śpiew, muzykę, strój i cały czas zastanawialiśmy się nad tym jak utrzymać gwarę jeśli chodzi o region Lachów Sądeckich – mówił Jan Smoleń – W 2002 roku w Podegrodziu z dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury Krzysztofem Bodzionym tak się zastanawialiśmy i powiedziałem, że spróbujemy zrobić taki konkurs gwary lachowskiej. Później sam miałem wątpliwości się czy to ma w ogóle sens z tego względu, że ta gwara to był taki moment, że praktycznie już jej nie było, zanikała. Gdzieś w takich wioskach, przysiółkach babcie godoły po lachosku, ale mówimy spróbujemy, zobaczymy jak to będzie wszystko wyglądało. Zorganizowaliśmy to po raz pierwszy w GOK w Podegrodziu i żeby się to wyszko udało wyszliśmy na przeciw w ten sposób, że zaprosiliśmy starsze osoby i jedną taką babcię, która nam się wydawało, że jeszcze pięknie godo po lachosku no i oczywiście też było zainteresowanie młodzieży, były zgłoszenia co nas bardzo ucieszyło. Muszę Państwu powiedzieć, że byliśmy miło zaskoczeni bo komisja się do nas zgłosiła co w ogóle robić, bo te dzieci przez babcię były lepiej przygotowane i lepiej gadały niżeli te starsze panie biorące udział w tym konkursie. I to nam dało siły żeby po raz kolejny i po raz kolejny organizować ten konkurs gwary lachowskiej. Cały czas nam zależy żeby to jak najlepiej zorganizować i żeby był coraz większy poziom tego konkursu i myślę, że tak jest. Jestem bardzo zaszczycony, że Pan dyrektor i SOKÓŁ przyjął taką propozycję współpracy bo dla nas gwarantuje już to taką wysoką rangę tego konkursu, profesjonalną obsługę, strasznie nam na tym zależało i za to bardzo Panu dyrektorowi i wszystkim którzy się w to zaangażowali i podjęli ten temat bardzo dziękuję bo to chodzi o naszą kulturę ludową, o naszą młodzież, żebyśmy jeszcze uratowali to co faktycznie się da uratować.

Jak również wspomniano, nieocenioną rzeczą dla gwary było napisanie przez doktora Zenona Szewczyka z Podegrodzia Słownika Gwary Lachowskiej, który jest idealnym podręcznikiem dla uczestników konkursu. Doktor Szewczyk zasiada w komisji oceniającej uczestników.

Konkurs gwary LACHOSKIE GODONIE organizowany jest od prawie dwudziestu lat przez Stowarzyszenie Lachów Sądeckich we współpracy z partnerami w terenie. Celem konkursu jest kultywowanie, popularyzowanie oraz ochrona tradycji gawędziarstwa regionu Lachów Sądeckich, zainteresowanie dzieci i młodzieży gwarą oraz tradycjami gawędziarstwa w regionie oraz dokumentacja najcenniejszych zjawisk gwary lachowskiej.

Przegląd stanowi także kwalifikację najlepszych wykonawców do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych SABAŁOWE BAJANIA w Bukowinie Tatrzańskiej.

W konkursie mogą wziąć udział gawędziarze z terenów obejmujących region etnograficzny Lachów Sądeckich, zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli.

Tegoroczna edycja konkursu odbędzie się w dniach 27-28 listopada ( wszystko zależne od ilości uczestników ) w trzech kategoriach wiekowych

  • dzieci od 7 do 13 lat
  • młodzież od 13 do 18 lat
  • dorośli powyżej 18 lat

W konkursie będzie można prezentować:

  • gawędy gwarowe, które zna się z przekazu ustnego
  • gawędy gwarowe własnego autorstwa
  • gawędy już opublikowane

Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 22 listopada. Należy dostarczyć je osobiście lub przesłać pocztą na adres: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz z dopiskiem LACHOSKIE GODONIE. Karta zgłoszenia oraz Regulamin dostępne są na stronie MCK SOKÓŁ a szczegółowych informacji udzieli również koordynator Lachoskiego Godonia 2021 Monika Kurzeja, tel. 18 448 26 46, e-mail: m.kurzeja@mcksokol.pl.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony