Studenckie praktyki w sądeckich firmach

W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu gościło dzisiaj trzech młodych studentów z niemieckiej szkoły Hansa Berufskolleg w partnerskim Powiecie Unna. Spotkali się ze starostą Markiem Kwiatkowskim i Bożeną Mynarek – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

Studenci będą przez trzy tygodnie odbywać praktyki w firmach: Dako, Fakro i Wiśniowski. Wezmą też udział w Kongresie Kultury Regionów i zajęciach dla uczniów szkół powiatowych prowadzonych w języku niemieckim. Studenci przebywają na Sądecczyźnie w ramach programu Erasmus+.

– Bardzo dziękujemy za tak ciepłe przyjęcie – mówił opiekun praktyk Daniel Helmke. – Czujemy się wyróżnieni, że spotkał się z nami sam starosta. Przez kilka dni, które tu jesteśmy, zwiedziliśmy już między innymi Krynicę i Muszynę, wzięliśmy też udział w spotkaniu z zespołem regionalnym i poznawaliśmy bardzo bogatą kulturę tego regionu.

Starosta Marek Kwiatkowski podkreślił, że łączą nas bardzo dobre stosunki z samorządowcami z Powiatu Unna, którzy przyjadą do nas po raz kolejny w październiku i rozegrają wspólny mecz w piłkę nożną.

– Jestem zwolennikiem nawiązywania kontaktów międzyludzkich, poznawania siebie, kultury i zwyczajów – mówił starosta. – Cieszę się, że między naszymi powiatami odbywają się wymiany uczniów i studentów – to właśnie takie spotkania przynoszą największe korzyści. Zapraszamy do odwiedzenia naszych szkół powiatowych – są świetnie wyposażone, mają też zaplecze sportowe, ponieważ stawiamy na wszechstronny rozwój naszej młodzieży. Już w październiku nasi niemieccy partnerzy będą mogli zobaczyć Powiatowe Centrum Sportu w Marcinkowicach – zarówno halę sportową ze strzelnicą, jak i boiska, bieżnie, skocznie, rzutnie, basen i przeszklone boisko do squasha.

W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział m.in.: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, Bożena Mynarek – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, Anna Wawrzyniak – tłumacz, opiekun praktyk Daniel Helmke i trójka studentów.

Fot. Maria Olszowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony