Sztuka w nauce – nauka w sztuce: Edukacja teatralna ważna w rozwoju dzieci i młodzieży

Edukacja teatralna powinna być integralną częścią wychowania dzieci oraz młodzieży we współczesnym świecie. Pozwala ona wychować przyszłego aktywnego, wrażliwego odbiorcę sztuki, a także pomaga rozwijać inteligencję emocjonalną każdego ucznia. Ważne jest, aby w szkołach organizowane były zajęcia teatralne, a jeśli ich nie ma, to nauczyciele powinni zgłaszać udział w projektach realizowanych przez inne organizacje. Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych ERAZMUS realizowało zadanie pn. „Sztuka w nauce – nauka w sztuce”.


„Teatr jest dyscypliną sztuki przygotowującą widza do pracy intelektualnej, a z drugiej strony pobudza pewne cechy, takie jak ciekawość, zdolność do analizy, poczucie względności. Zachęca do badania świata, poszukiwania prób wyjaśnienia, głębszego zrozumienia. Jednocześnie teatr ukazuje los człowieka, co jest ważnym elementem humanizującym i bardzo ważnym elementem edukacji” (A. Hausbrat).

Zabawa w teatr jest jednym ze sposobów nauczania i wychowywania dzieci i młodzieży. Daje możliwość spontanicznej integracji z rówieśnikami, oderwania od rzeczywistości. Rozwija umiejętność współdziałania, podporządkowania się i obcowania z innymi. Dzięki kontaktom ze sztuką najmłodsi rozwijają myślenie, inteligencję, wyobraźnię, poznają skutki zachowań bohaterów, a to wnika w ich przeżycia. Dziecko styka się z normami społecznymi, wartościami, bohaterami pozytywnymi i negatywnymi.Kontakt dzieci i młodzieży z teatrem to nie tylko „bycie widzem”, ale także zabawy w teatr, podczas których uczniowie pragną być nie tylko autorami, lecz także aktorami. Przemawiają za tym duże zdolności naśladowcze; wszechstronność estetycznych przeżyć. Wprowadzenie dzieci i młodzieży w świat sztuki poprzez zabawy „na niby”, przynosi im wiele korzyści, rozwija wyobraźnię, doskonali mowę, która staję się wyrazista, melodyjna oraz właściwie akcentowana. Inscenizacja wyzwala i zużytkowuje muzyczne, plastyczne, ruchowe i słowne możliwości uczniów. Udawanie kogoś innego jest bliskie nam wszystkim. Płynie z dążenia do wydania się lepszym, groźniejszym, ważniejszym niż w istocie jesteśmy. Odtwórca roli ma okazję realizować swoje marzenia i wcielić się w ulubionego bohatera.  Przeżywanie utworu, wczucie się w jego treść, umożliwia zapomnienie o samym sobie i pozwala bytować w świecie fantazji przez autora wytworzonym.

Zdobyte w trakcie zajęć teatralnych: wiedza, umiejętności i doświadczenia pomogą dzieciom i młodzieży nie tylko w rozwoju osobowości, ale przyniosą wymierne korzyści zarówno w relacjach z innymi ludźmi, jak również w dalszych sukcesach szkolnych oraz przyszłych zawodowych.Agnieszka Michalik
Fot.: pixabay.com (zdjęcie główne – ilustracyjne), warsztaty teatralne w Teatrze Nowym w Nowym Sączu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony