Tadeusz Ciemierkiewicz, czyli „abstrakcja zrozumiała”

To ważna wystawa, choć dopiero trzecia, artysty malarza Tadeusza Ciemierkiewicza. Malarz, rysownik, projektant biżuterii, nauczyciel, mieszka i tworzy w łemkowskiej wsi Uhryń, koło Łabowej, niedaleko Nowego Sącza, z dala od zgiełkliwych miast i centrów życia kulturalnego.

W piątkowy wieczór w Galerii MCK Sokół w Nowym Sączu zebrał się tłum sądeczan, ale też gości z Polski. Wszyscy przybyli podziwiać jego twórczość, malarskość, którą zaskoczył wielu oglądających.

– Chcę podziękować |Tadeuszowi, żer zrealizował tę wystawę. – mówiła Ewa Rams MCK Sokół Nowy Sącz. – To efekt kilkuletnich rozmów, cieszę się, ze zostały zrealizowane. Należy podkreślić fakt, że artysta podchodzi niezwykle ambitnie do każdej wystawy. To jego trzecia, a pierwsza była w 1996 roku, kolejna w 2004. Jestem fanką jego twórczości od wielu lat, a właściwie od momentu, kiedy pojawił się w Nowym Sączu po studiach. Miał trudną drogę życiową i artystyczną. Na początku lat 90-tych np. nie było łatwo dojechać z Uhrynia, bo drogi zasypał śnieg. Ale nie poddawał się, żył i tworzył z dala od miejskiego zgiełku. Tadeusz Ciemierkiwicz to jeden z najwybitniejszych i oryginalnych artystów, czerpiący inspiracje z otaczającego świata. I co ważne niezwykle konsekwentny.

– Ja mogę powiedzieć, że Tadeusz Ciemierkiewicz jest twórcą nowego kierunku w sztuce, czyli „abstrakcja zrozumiała” – dodał artysta plastyk Andrzej Szarek. – Mamy do czynienia, że sztuką, która jest uczciwa w jego twórczości, jego widzenia otaczającego świata. To sztuka pozbawiona kokieterii. Dla mnie to malarstwo jest wyjątkowo przemawiające…

– Dziękuję za perzybycie na moją wystawę, a są tu ludzie z Warszawy, Katowic, Wrocławia – opowiadał Tadeusz Ciemierkiewicz. – Na I piętrze jest moje wiodące malarstwo. Natomiast na drugim są to obrazy, które nazywam kronikami. Są zdjęcia Uhrynia, gdzie mieszkam od ponad 30 lat. To tam jest zapisane moje życie ostatnich lat.

W katalogu z wystawy czytamy m.in.: – „Tadeusz Ciemierkiewicz tworzy osobliwą, dociekliwą wizję świata interpretującą przeżycia i emocje człowieka zawieszonego między ziemią a niebem, realnością a transcendencją, nierozerwalnie związanego z przyrodą. Obrazuje relacje międzyludzkie, rytuały codzienności, mityczną energię i siłę natury, wolność i zniewolenie, opisuje powszechne przemieszanie wartości. Tłumaczy istotę ziemskiego globu, niezrozumiałego, enigmatycznego, pełnego niedomówień, niezwykłych sytuacji, osobliwych stworzeń. Maluje emocjonalne i ekspresyjne obrazy komentujące życiowe wydarzenia i doznania artysty. Zaciekawia szczególną otwartością postrzegania wizualnych elementów rzeczywistości oraz wiadomości różnych kategorii i umiejętnym przetwarzaniem ich w urzekające i niepospolite dzieła sztuki…Tadeusz Ciemierkiewicz swoją malarską kreację świata, interpretowania związków człowieka z siłami i rytmami natury, oparł na symbolice czterech żywiołów: ziemi, wody, powietrza i ognia, które od czasów starożytnych uważane są za podstawowe elementy tworzące wszechświat…”

Wystawę Tadeusz Ciemierkiewcz „Biografie” można oglądać do 3 grudnia w Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony