Trenerzy olimpijczyków w saneczkarstwie zawitali do Marcinkowic!

Cóż to było za spotkanie! Dzisiaj w Zespole Szkół w Marcinkowicach spotkali się Polacy, Słowacy i Austriacy – szefowie i trenerzy saneczkarzy z całego świata. Powód? Rozmowy o powstaniu toru kompozytowego w Marcinkowicach i nauka jazdy na sankorolkach pod okiem wybitnych trenerów.
– Dobrze było się spotkać ze sławami sportu i porozmawiać o możliwościach rozwoju saneczkarstwa  w naszym regionie – mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, który sam spróbował swoich sił w jeździe na sankorolkach. – Właśnie podczas takich spotkań rodzą się świetne pomysły i powstają wielkie rzeczy. Razem możemy sprawić, że w naszym regionie zostaną przywrócone tradycje saneczkarstwa. Rozważamy budowę toru kompozytowego o długości około pięciuset metrów. To na razie faza wstępnych rozmów, ale taki tor treningowy znajdujący się przy Powiatowym Centrum Sportów w Marcinkowicach byłaby wielką atrakcją. Służyłby nie tylko zawodnikom i uczniom, ale też dzieciom i młodzieży z całej Sądecczyzny. Mogłyby się też na nim odbywać zawody międzynarodowe. Mamy odpowiednio ukształtowany teren i miejsce na budowę takiego toru.
Z toru można by było korzystać przez cały rok – nie byłby mrożony jak tory saneczkowe, a „saneczki” miałyby rolki.
– Obecnie, kilkunastu uczniów naszej szkoły korzysta z trenażera wypożyczonego z Polskiego Związku Sportów Saneczkowych – mówi Iwona Sikorska, dyrektor szkoły. – W sezonie zimowym jeżdżą na sankostradzie w Muszynie, a zimowe obozy szkoleniowe odbywają się w Oberhofie w Niemczech, Starym Smokowcu na Słowacji i Sigulda na Łotwie. Tor treningowy przy szkole byłby idealnym rozwiązaniem. Zapewne o wiele więcej młodych ludzi zainteresowałaby się wtedy tym rodzajem sportu.
Starosta rozmawiał dzisiaj m.in. z sekretarzem generalnym Polskiego Związku Sportów Saneczkowych Januszem Taterą i wiceprezesem PZSS Zbigniewem Czochem, Markiem Skowrońskim – trenerem głównym polskiej kadry narodowej seniorów w saneczkarstwie lodowym oraz Małgorzatą Jędrzejko -trenerką główną kadry narodowej w saneczkarstwie na torach naturalnych i Mirosławą Ogrodzką – trenerką kadry narodowej seniorów na torach naturalnych.
Podczas dzisiejszego spotkania, uczniowie szkół podstawowych mogli wziąć udział w pokazie sztuk walki i pierwszej pomocy przedmedycznej przygotowanych przez uczniów ZS w Marcinkowicach pod okiem nauczyciela Pawła Rogodzińskiego, a także spróbować przysmaków z grilla przyrządzonych przez panie z KGW w Marcinkowicach.
W spotkaniu wzięli również udział: poseł Patryk Wicher, Zbigniew Kumidor – specjalista ds. logistyki i działalności międzynarodowej PZSSan, Dariusz Ziarno – prezesa Małopolskiego Okręgowego Związku Sportów Saneczkowych, przedstawiciele Słowackiego Związku Saneczkarskiego: Milan Parimuch (trener słowackiej reprezentacji w saneczkarstwie naturalnym) i Ondrej Halcin (trener słowackiej kadry saneczkarskiej), przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Saneczkarskiej FIL: Simon Paregger (delegat techniczny FIL w saneczkarstwie) i Christina Goetschl (trenerka FIL) z Austrii. Nie zabrakło również członków PZSSan – Krzysztofa Orszulika i Kamila Malickiego, dr Renaty Żabeckiej- Chowaniec z PWSZ, Tomasza Michałowskiego – doradcy prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, przedstawiciela Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Sączu – por. Daniela Sroki oraz nauczycieli i uczniów szkół podstawowych z Marcinkowic, Krasnego Potockiego, Rdziostowa i Łęki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony