Uchodźcy a turystyczny sezon

W związku ze zbliżającymi się majowymi świętami wielu właścicieli pensjonatów i hoteli stanęło przed dylematem, uchodźcy czy turyści, bowiem wielu Polaków chciałoby „majówkę” spędzić w górach. Dzisiaj jest problem, bowiem spora części obiektów jest zajęta.

Władze nowosądeckiego starostwa powiatowego od dłuższego czasu monitorują sytuację i na bieżąco reagują na wszelkie zdarzenia związane z uchodźcami z Ukrainy. Ludzi, którzy uciekli przed wojną na Sądecczyźnie jest ponad cztery tysiące. W ostatnich dniach pojawiają się dyskusje na temat ewentualnej relokacji uchodźców w związku z rozpoczynającym się sezonem turystycznym.

Z rozmów z burmistrzami i wójtami gmin Sądecczyzny, w których przebywa najwięcej uchodźców wynika, że potrzeba przeniesienia uchodźców może się pojawić przed weekendem majowym. Jednak starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski zapewnia, że wszyscy znajdą schronienie i nikt nie zostanie bez pomocy. Obecnie trwają rozmowy z właścicielami hoteli i pensjonatów, którzy przyjęli uchodźców – wielu z nich decyduje się na przedłużenie im pobytu.

– Trzeba pamiętać, że przedsiębiorcy mają w takich dniach (majówka) stuprocentowe obłożenie hotelu czy pensjonatu, a za to otrzymują pieniądze – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Dzisiaj kalkulują, czy na przykład pobyty weekendowe turystów będą dla nich aż tak korzystne, jak an to liczą. Często okazuje się, że turystyczne obłożenie hoteli i pensjonatów nie jest aż tak duże. Gdyby jednak okazało się, że jest potrzeba relokacji uchodźców, mamy przygotowane około czterystu miejsc w remizach OSP czy w szkołach, gdzie uchodźcy mogą przybywać w dobrych warunkach. Oczywiście nie będzie to aż taki komfort, jaki mają obecnie w hotelach czy pensjonatach, ale będą mieli zabezpieczone wszystkie podstawowe potrzeby, włącznie z wyżywieniem. Sytuacja jest dynamiczna i zmienia się niemal codziennie. Mogę jednak zapewnić, że nasze służby cały czas sprawnie działają, reagując na bieżąco.

Starosta potwierdza również, że ruszyły wypłaty pieniędzy (według stawek ustalonych na szczeblu rządowym) dla przedsiębiorców, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy w hotelach i pensjonatach. Środki są zabezpieczone i znajdują się na koncie Powiatu Nowosądeckiego.

– Otrzymujemy już faktury od gmin, właścicieli hoteli i pensjonatów, w których przebywają uchodźcy z Ukrainy – dodaje starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Nasi pracownicy sprawdzają je i jeśli wszystko jest w porządku – pieniądze są szybko wypłacane. W najbliższych dniach większość przedsiębiorców powinna otrzymać środki na konta bankowe.

W przypadku, gdy dany przedsiębiorca chciałby rozpocząć w swoim obiekcie sezon turystyczny, powinien zgłosić potrzebę relokacji uchodźców do pracowników Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Numery telefonów: 18 41 41 621 lub 18 41 41 622.

Źródło: Starostwo Powiatowe Nowy Sącz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony