Uroczysta zbiórka z okazji Święta Policji

22 lipca br. podczas uroczystej zbiórki uczczono w Nowym Sączu 102. rocznicę utworzenia Policji Państwowej, 22. rocznicę istnienia Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu oraz 90. rocznicę powstania lotnictwa Policji. Nie zabrakło podziękowań za oddaną służbę i rzetelną pracę oraz gratulacji dla awansowanych i wyróżnionych.

Uroczysta zbiórka w murach sądeckiej komendy rozpoczęła się o godzinie 13, złożeniem meldunku Komendantowi Miejskiemu Policji w Nowym Sączu przez dowódcę uroczystości, po czym poczet sztandarowy wprowadził sztandar jednostki. Ze względu na panujące zagrożenie epidemiczne, tegoroczne obchody Święta Policji, odbyły się w mniejszym gronie, niż w latach ubiegłych. Swoją obecnością na święcie zaszczycił nas Ludomir Handzel – Prezydent Miasta Nowego Sącza, Marek Kwiatkowski – Starosta Nowosądecki, ks. dr Jerzy Jurkiewicz – Prepozyt Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu, Mieczysław Orczykowski – Prezes Zarządu Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowym Sączu, a także przedstawiciele związków zawodowych policjantów i pracowników Policji oraz Stowarzyszenia IPA Region Nowy Sącz. Przybyłych gości powitał Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, mł. insp. dr Krzysztof Dymura, w obecności swoich Zastępców – mł. insp. Adama Bukańskiego oraz kom. Zbigniewa Zachera.

Święto Policji jest dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych wyjątkowym dniem w roku, dniem w którym otrzymują odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe. Szef sądeckich policjantów, dziękując za codzienny trud, zwrócił się do nich następującymi słowami: 

– „Policja to przede wszystkim ludzie – zarówno funkcjonariusze, jak i pracownicy cywilni, którzy wspólne dążą do tego, aby nasza formacja była profesjonalna, i co najważniejsze, żeby była blisko obywateli. To niezwykle istotne szczególnie teraz, w dobie zagrożenia epidemicznego. Składam Wam wyrazy najwyższego uznania i podziękowania za profesjonalną realizację powierzonych zadań, za ten ogromny wysiłek, Waszą postawę i zaangażowanie. Przyjmijcie życzenia dalszej satysfakcji z pełnienia tej odpowiedzialnej służby, sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym oraz szacunku od tych, o których bezpieczeństwo dbacie każdego dnia. Wszystkim odznaczonym i awansowanym na wyższe stopnie policyjne serdecznie gratuluję, bo w pełni na nie zasłużyliście. Podziękowania i najlepsze życzenia kieruję również do pracowników cywilnych Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, bo to także od Waszej pracy zależy sprawność i skuteczność naszych działań. Jeszcze raz wszystkim Państwu serdecznie dziękuję i proszę o przekazanie wyrazów uznania oraz podziękowań dla Waszych bliskich.”

Mł. insp. dr Krzysztof Dymura podziękował również związkom zawodowym za konstruktywną współpracę, której celem jest dobro policjantów oraz pracowników sądeckiej Policji. Dziękował także za życzliwość i okazywane wsparcie sądeckiej Policji oraz wszelkie działania podejmowane na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Sądecczyzny.

– „Do wszystkich samorządowców z terenu Sądecczyzny kieruję szczególne podziękowania za wieloletnie finansowe wsparcie naszej jednostki, które pozwoliło m.in. na zakup nowych radiowozów, zwiększenie liczby policyjnych patroli czy remont policyjnych obiektów. Dziękuję także parlamentarzystom Ziemi Sądeckiej. Jestem wdzięczny również Księdzu Prepozytowi za duchową opiekę i celebrację uroczystej mszy świętej w intencji policjantów, pracowników sądeckiej jednostki oraz ich rodzin, która w minioną niedzielę zainaugurowała dzisiejsze Święto Policji.”

Podczas uroczystości zostały wręczone wyróżnienia i awanse na wyższe stopnie służbowe. W tym roku 164 sądeckich funkcjonariuszy zostało mianowanych na wyższe stopnie służbowe, z czego 10 przedterminowo, za wzorową służbę. Łącznie, na wyższe stopnie policyjne w korpusie oficerów młodszych Policji awansowanych zostało 12 funkcjonariuszy, w tym Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Nowym Sączu – Zbigniew Zacher, który został mianowany na stopień nadkomisarza Policji. Na wyższe stopnie policyjne w korpusie aspirantów Policji Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie mianował 68 sądeckich policjantów, a w korpusie podoficerów Policji 70 funkcjonariuszy. Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu w korpusie szeregowych Policji mianował 14 policjantów.

Sądeccy policjanci, Medalami za Długoletnią Służbę oraz Odznakami Zasłużony Policjant zostaną uhonorowani w trakcie uroczystości organizowanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie.

W podziękowaniu za ofiarną służbę i pełne poświęcenia działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Ziemi Sądeckiej, Starosta Nowosądecki – Marek Kwiatkowski udekorował „Srebrnym Jabłkiem Sądeckim” dwóch funkcjonariuszy i dwóch pracowników komendy. Decyzją Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów nadano Honorową Odznakę Komendantowi Miejskiemu Policji w Nowym Sączu, a medalami z okazji 30-lecia powstania tej organizacji uhonorowano Przewodniczącą Zarządu IPA Region Nowy Sącz oraz trzech funkcjonariuszy sądeckiej Policji. Na wniosek Prezesa Rejonowego Oddziału PCK w Nowym Sączu przyznano medale Pamięci Polskiego Czynu Zbrojnego Komendantowi Miejskiemu Policji w Nowym Sączu oraz Zastępcy Naczelnika Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu.

Na koniec uroczystej zbiorki głos zabrał prezydent Ludomir Handzel, który podziękował policjantom za ich profesjonalne działanie, zwłaszcza podczas pandemii – „Właśnie taka postawa buduje szacunek. Wybraliście trudną ścieżkę zawodową, która jest obarczona dużym stresem, dlatego i ja, i mieszkańcy Nowego Sącza bardzo serdecznie Wam dzisiaj dziękujemy i chcemy przekazać pozdrowienia dla Waszych najbliższych.”

Do życzeń dołączył się również starosta Marek Kwiatkowski – „Życzę Wam dużo zdrowia, pomyślności i zadowolenia ze swojej pracy. Jest to trudna i obciążona ryzykiem służba, a często zdarzają się sytuacje, kiedy narażacie swoje zdrowie, a nawet życie pomagając innym i za to chciałbym w imieniu mieszkańców, rady i zarządu powiatu nowosądeckiego oraz wszystkich samorządowców bardzo serdecznie podziękować. Gratuluję wyróżnionym i awansowanym.”

Najlepsze życzenia policjantom i pracownikom sądeckiej Policji złożył także ks. dr Jerzy Jurkiewicz – „Pragę życzyć Wam, by każdy kolejny dzień był lepszy. Wszelkiego dobra i Bożego błogosławieństwa, bo w tym zawiera się wszystko” – podsumował.

Wszystkim awansowanym, odznaczonym i wyróżnionym składamy serdeczne gratulacje.

—————-

W 2021 roku przypada 90. rocznica utworzenia struktury lotnictwa w polskiej Policji. Wykorzystanie statków powietrznych do działań policyjnych stanowi ważny element zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego naszego państwa. Obecnie śmigłowce polskiej Policji rozlokowane są w 6 jednostkach na terenie kraju, a posiadane maszyny są istotnym wzmocnieniem nie tylko w zakresie głównych zadań związanych z transporterem oraz desantowaniem oddziałów kontrterrorystycznych, ale również w wielu innych okolicznościach – są m.in. wykorzystywane do zadań patrolowych, ratowniczych, gaszenia pożarów, a nawet transportowania narządów do przeszczepów.

Więcej o lotnictwie Policji  (https://policja.pl/pol/lotnictwo-policji/57184,Lotnictwo-Policji.html)

źródło/fot.: KMP Nowy Sącz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony