Uwaga! Zaczęła się Bonawentura’23 – święto podróżników

Dzisiaj w Starym Sączu filmowym prologiem rozpoczyna się doroczne, już XI, święto podróżników – Bonawentura”. Festiwal odbędzie się w dniach 31 marca do 2 kwietnia 2023 r. W tym roku został podzielony na 5 bloków (od A do E) Przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu, w czwartek wieczorem (30 marca) został zaplanowany Prolog Festiwalu.

Festiwal na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalno-edukacyjno-towarzyskich. Chociaż tak naprawdę trudno to wydarzenie jednoznacznie sklasyfikować. Podczas festiwalu dominuje tzw. storyteling czyli snucie opowieści na kanwie podróży. Po kilkuletniej przerwie na Bonawenturą wracają pokazy filmów! Bonawentura znana jest też z tego, że promuje świadome i uważne podróżowanie.

Organizatorzy w tym roku przewidzieli 11 pokazów podróżniczych biorących udział w plebiscycie publiczności o nagrodę za najlepszy pokaz Festiwalu Bonawentura.

Razem z tegorocznymi prelegentami którymi będą m.in. : Magdalena Konik, Kaja Cyganik, Małgorzata Kluch, Zdzich Rabenda, Marcin Korzonek, Piotr Wnuk. Małgorzata Lebda, Karolina Kania, Dagmara i Leszek Jurkowscy, Wiktoria Kotwicka i Karolina Ośka odwiedzimy w tym roku m.in.: Gruzje, Kanadę, Chiny, Chile, Laos, Nową Kaledonię i zachwycającą wyspę Sokotrę leżącą na Oceanie Indyjskim niedaleko wejścia do Zatoki Adeńskiej. Zamieszkamy w jaskini na Teneryfie oraz przebiegniemy serie 25 maratonów wzdłuż Wisły. Będziemy wjeżdżać rowerem na szczyt wulkanu, podróżować konno i na wielbłądach. Odtworzymy podróż ojca po Ameryce Południowej z końcówki XX w. Będziemy pokonywać najtrudniejsze i najpiękniejsze drogi wspinaczkowe w amerykańskim parku Yosemite. A przede wszystkim opowiadać i słuchać opowieści o świecie.

Gośćmi specjalnymi w tym roku będą Barbara Prymakowska nazywana często najszybszą babcią świata oraz szeroko znany podróżnik i autor bestsellerowych książek reporterskich Tomasz Michniewicz. Osiemdziesięcioletnia Barbara Prymakowska jest wielokrotną mistrzynią świata masters w biegach górskich. Ukończyła kilkadziesiąt maratonów oraz biegów górskich. Mimo swojego wieku jest osobą bardzo aktywną i łamie tym samym wszelkie stereotypy dotyczące seniorów.  W 2016 roku przebiegła maraton w Chicago. Ponieważ wcześniej ukończyła takie biegi w Londynie, Berlinie, Tokio, Nowym Jorku i Bostonie, zaliczyła tym samym sześć najważniejszych maratonów świata, jako czwarta Polka zdobywając medal “World Marathon Majors”. Uprawia także biegi na rolkach i nartach, a w roku 2011 jako pierwsza Polka po 65. roku życia zdobyła Mount Blanc.

Drugi gość specjalny to Tomasz Michniewicz – podróżnik, dziennikarz, reportażysta i organizator wypraw. Autor sześciu bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych, programu „Inny świat” w telewizji TTV i audycji w Trójce, Jedynce, Radiu Zet oraz współzałożyciel Radia 357. Jeden z najwyżej cenionych mówców motywacyjnych w Polsce. Laureat m.in. nagrody National Geographic „Traveler” oraz czterech statuetek na festiwalu sztuki mediów i podróży Mediatravel. Członek jury Kolosów, najważniejszej nagrody podróżniczo-eksploratorskiej w Polsce oraz Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic.  Z plecakiem przejechał 64 kraje, większość wielokrotnie. W podróży spędza często połowę roku. Promuje odpowiedzialne podróżowanie i świadomość ekologiczną.

Wielką atrakcją tegorocznej Bonawentury będą starannie wyselekcjonowane filmy górskie i eksploratorskie, nagradzane na wielu festiwalach. Filmom będzie poświęcony osobny blok filmowy D, który rozpocznie się w niedzielne przedpołudnie, ale krótkie filmy zostaną włączone do wszystkich pozostałych bloków. W ten sposób podczas festiwalu zobaczymy aż 9-ieć dokumentów: House of the Gods, Śniła mi się połonina, Spectre, Carpatii Romanesti, Climbing Iran i 4 krótkie filmy wspinaczkowe ze sławnego cyklu Reel Rock 16.

Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert muzyki fado w wykonaniu Portugalczyka Joao de Soussy w niedzielę wieczorem.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej: http://bonawentura.org/index.php/program-festiwalu/
Bilety na poszczególne bloki programowe A do E można kupić w Internecie, lub w kasie porzed pokazami ( w miarę dostępności): link do sklepu internetowego https://ekobilet.pl/ckis/11festiwal-podrozy-i-przygody-bonawentura-37904/512322-bilety-na-festiwal

PROGRAM 11. FESTIWALU PODRÓŻY I PRZYGODY BONAWENTURA w Starym Sączu

CZWARTEK 30 marca 2023 (Prolog festiwalu)

19:00 – 21:30 (Kino Sokół Stary Sącz)

Film „Connection” (Czechy, 29 min)

Film „Big North” (Włochy, 82 min) w DKF Kinematograf

PIĄTEK 31 marca 2023

BLOK A 18:30 – 22:30: otwarcie i film „Carpati Romanesti” (Polska, 12 min)

Karolina Ośka „Ściany Yosemite – bigwall na El Capitanie” film REEL ROCK 16 „Barefoot Charles”, (USA, 21 min)

Zdzich Rabenda „Jak zamieszkałem w jaskini na Teneryfie”

Wiktoria Kotwicka „Ameryka Południowa śladami Taty”

SOBOTA 1 kwietnia 2023

BLOK B 11:00 – 16:00

Kaja Cyganik „Kanada, eh? – najlepszy kraj do życia z perspektywy emigrantki”

Piotr Wnuk „Animizm oraz ludowe zwyczaje i przesądy rdzennej ludności Laosu” film REEL ROCK 16 „Big Things to come”, (USA, 21 min)

Magdalena Konik „Mieszkając z tuszeckimi góralami”

Karolina Kania „Nowa Kaledonia – zostanie przy Francji czy wybije się na niepodległość?”

BLOK C 16:30 – 21:30

Małgorzata Kluch i Kacper Rosiak „Chiny mniej oczywiste, czyli Państwo Środka z perspektywy nauczycieli j.angielskiego”

Marcin Korzonek „Rowerem na 6000 m w Chile” film REEL ROCK 16 „Bridge Boys”, (USA, 28 min)

Dagmara i Leszek Jureccy „Sokotra – smocza karawana” Małgorzata Lebda, Rafał Siderski „Czytanie wody – biegowe 1113 km wzdłuż Wisły”

NIEDZIELA 2 kwietnia 2023

BLOK D 11:00 – 15:30

film „Connection” (Czechy, 29 min)

film „Climbing Iran” (Włochy, 57 min)

film „House of the Gods”, (Wlk.Bryt., 44 min)

film REEL ROCK 16 „Cuddle”, (USA, 49 min)

film „Śniła mi się połonina”, (Polska, 83 min)

BLOK E 16:30 – 21.15

Film „Spectre”, (USA, 49 min)

film „Babcia na medal” (Polska, 25 min) i spotkanie z bohaterką filmu Barbarą Prymakowską i reż. Iloną Ptak, gość specjalny Tomek Michniewicz „Świat równoległy, czyli o miejscach, które wydaje nam się, że znamy”

Ok. 20:00 koncert Joao de Sousa „Nie tylko fado”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony