VIA CARPATIA – II Biennale sztuki, czyli Salon młodej sztuki Nowej Europy

W Galerii IMO w Starym Sączu odbył się wernisaż II Biennale Sztuki “VIA CARPATIA”. Na wystawie zaprezentowano obrazy młodych (do 40 lat) 48 twórców spośród 668 nadesłanych z Łotwy, Litwy, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Rumunii, Serbii, Kosowa, Bułgarii, Północnej Macedonii, Grecji i Polski.

Ilość prac nadesłanych na nasz konkurs bardzo nas ucieszyła – mówił dyrektor CKiS Stary Sącz Wojciech Knapik. – Nazwa VIA CARPATIA definiuje zasięg geograficzny biennale, ograniczony do kilkudziesięciu europejskich regionów położonych wzdłuż realnej i metaforycznej drogi biegnącej od Kłajpedy nad Bałtykiem po Saloniki nad Morzem Egejskim. W strefie jej społecznego i gospodarczego oddziaływania znajdują się obszary zlokalizowane w następujących krajach: Łotwa, Litwa, Ukraina, Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, Serbia, Kosowo, Bułgaria, Północna Macedonia i Grecja. Oglądając wystawę można zobaczyć jak obecnie młodzi twórcy postrzegają sztukę, w jaki kierunku idą. To bardzo ciekawe. Cieszę się, że w tej grupie są Polscy twórcy, którzy zaskoczyli swoimi wizjami. Pracujemy, aby Biennale stało się salonem artystycznym tej części Europy poprzez prezentację różnorodnych tendencji i poszukiwań zarówno w zakresie formy jak i treści. Artyści tworzyli w oparciu o własną interpretację „Piosenki o końcu świata” Czesława Miłosza, która została motywem przewodnim tegorocznego Biennale.

– Ta wystawa, Biennale, IMO to pomysł dyrektora CkiS – dodał burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek. – Patrząc na tę wystawę, na zaprezentowane dzieła mam wrażenie, że Stary Sącz stał się centrum kultury. Świadczą o tym artyści niemal z całej środkowej Europy, którzy zechcieli wziąć udział w naszym Biennale. Mam nadzieję, że VIA CARPATIA na stałe wpisze się w europejską kulturę.

Jury w składzie: Agnieszka Tes – przewodnicząca, priof. Sławomi Brzoska, Abel Konya, Justyna Stasiek – Harabin, prof. Andrzej Szarek po obejrzeniu nadesłanych prac postanowiło przyznać nagrody:

Grand Prix – Zuzanna Śmigielska: za zestaw obrazów Ukelle Gdyna

I nagroda – Włodzimierz Maciejczyk: za zestaw 1/3 Piękność 2/3 Czystość

II nagroda – Ivan Milenkovic Serbia: za obraz “Smartphone Light 23”

III nagroda – Karina Śtrause Łotwa: Za formę rzeźbiarską z filcowanej wełny

Wyróżnienia: Laura Nicolescu Rumunia, Paulina Poczęta, Paulius Sliaupa Litwa, Jovanka Stanojevic Serbia.

Wyróżnienie przyznane przez Galerię IMO: Stefan Vaenbroek Holandia

Wyróżnienie Honorowe Kuratorki: Krzysztof Sokolovski.

Organizatorem Biennale jest IMO Galeria przy Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu
Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Partnerami Biennale są: Województwo Małopolskie i Powiat Nowosądecki oraz Urząd Miejski w Starym Sączu
Mecenasami Biennale są: FAKRO, Wiśniowski, Ramex, Rafa Wino, Piwniczanka i Studio Lasera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony