VIII Dni Czeskie w Nowym Sączu

W dniach 12, 14 i 15 grudnia Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na organizowane już po raz ósmy Dni Czeskie. Wzorem poprzednich edycji cyklu, tegoroczne wydarzenie otworzy przegląd współczesnego kina czeskiego. Tradycyjnie, w programie znajdzie się również miejsce dla czeskiej muzyki. Trzeciego dnia spotkamy się z twórczością wybitnego pieśniarza – Jaromira Nohavicy, w znakomitych przekładach i brawurowych wykonaniach Antoniego Murackiego.

PROGRAM

15 grudnia, godz. 19.00
MCK SOKÓŁ, sala im. R. Sichrawy

Koncert MURACKI ŚPIEWA NOHAVICĘ 

Antoni Muracki – pieśniarz, muzyk, poeta, kompozytor, tłumacz, członek ZAiKS, SAWP, twórca programów literackich i kabaretowych.

Od 2004 r. prowadzi własną scenę muzyczno-kabaretową „Salonik z kulturą”, gdzie prezentuje twórczość wybitnych postaci polskiej piosenki i kabaretu, czasem jazzu i teatru, oraz własne utwory.

Od ponad 35 lat wykonuje swoje niebanalne pieśni, próbujące wzruszać i zachwycać, rozśmieszać i zmuszać do myślenia. Bogate w warstwie harmonicznej, posiadają nierzadko urzekającą melodyjność. A poza tym zawsze mają coś do powiedzenia słuchaczowi – o ludziach, emocjach, miłości czy relacjach z drugim człowiekiem. Koncerty artysty to spektakle satyryczno-liryczne o dużym ładunku emocjonalnym, który niosą zarówno tekst, muzyka, jak i dojrzałe wykonanie.

Od 1998 roku Muracki związany jest z Jaromirem Nohavicą, będąc tłumaczem Jego pieśni i ich wykonawcą, a w latach 2001-2009 również menadżerem artysty w Polsce. W 2016 roku  ukazała się płyta Murackiego pt.: „Muracki śpiewa Nohavicę”. Na płycie znajdują się pieśni czeskiego barda pięknie przetłumaczone i zaśpiewane przez Antoniego, a również dwa bonusowe utwory w wykonaniu Jarka, również po polsku.

Na koncercie z kolei usłyszymy tak znane utwory jak „Sarajewo” czy „Moja mała wojna”, ale też pieśni z najnowszych kilku płyt artysty oraz zupełnie nieznane. Wszystkie utwory zostaną niebanalnie wykonane i opatrzone interesującymi aranżacjami. Koncert kipiał będzie muzyczną energią i pozytywnym przekazem. Nie zabraknie również lirycznych akcentów, tak charakterystycznych dla twórczości Nohavicy. Pojawią się też pieśni satyryczne, jak „Pijcie wodę”, czy „Gdy odwalę kitę”. To dwugodzinne spotkanie z twórczością czeskiego pieśniarza, w znakomitych przekładach i brawurowych wykonaniach, powinno zadowolić nawet wybrednych słuchaczy.

Za gitary i wokale odpowiadać będzie Antoni Muracki., a towarzyszyć mu będą:

Witold Cisło – gitary, bas, gitara barytonowa, bałałajka; Robert Kuśmierski – akordeon, piano i Joachim Łuczak – skrzypce, perkusjonalia.

Bilet: 15 zł

12 i 14 grudnia, godz. 19.00

ZAGUBIENI SZARLATANI – przegląd kina czeskiego

12 grudnia, godz. 19.00
sala im. Zofii Rysiówny

ZAGUBIENI
Czechy 2015, 105’, dramat / komedia, reżyseria: Petr Zelenka

Pavel jest dziennikarzem przechodzącym kryzys wieku średniego. Szukając tematu do artykułu, trafia na nietypową konferencję prasową, na której mają zostać ujawnione sekrety niechlubnej konferencji monachijskiej. W 1938 roku doszło do spotkania Édouarda Daladiera, Nevilla Chamberlaina, Adolfa Hitlera i Benito Mussoliniego, na którym zadecydowano o losach Czechosłowacji – bez udziału Czechów. Przywódcy nie mieli jednak świadomości, że świadkiem ich potajemnych ustaleń była należąca do premiera Francji… papuga. Choć trudno w to uwierzyć, papuga nadal żyje i ma się dobrze. Do tego nie tylko doskonale zapamiętała kompromitujące rozmowy właściciela, ale również potrafi je powtórzyć. Pavel, pod wpływem impulsu – przeczuwając, że może to być medialna sensacja na skalę światową – wykrada papugę Daladiera, by wkrótce znaleźć się w sercu wielkiego politycznego skandalu.

Bilet: 5 zł

14 grudnia, godz. 19.00
sala im. Piotra Kosińskiego

SZARLATAN
Czechy / Irlandia / Polska / Słowacja 2020, 118’, dramat, reżyseria: Agnieszka Holland

Czechosłowacki zielarz oraz uzdrowiciel Jan Mikolášek był człowiekiem wielu tajemnic, a jego dokonania powodowały w latach 30., 40. i 50. XX wieku mnóstwo pozytywnych i negatywnych emocji. Ludzie różnych klas społecznych szukali u niego remediów na swe fizyczne i mentalne problemy, głęboko wierząc, iż Mikolášek będzie w stanie postawić trafną diagnozę, wpatrując się w kolor i konsystencję przynoszonych mu próbek moczu. Zielarz leczył wszystkich, i biednych, i bogatych, i obywateli Czechosłowacji, zarówno nazistowskich oficjeli, którzy jego ukochany kraj okupowali, jak i komunistycznych dygnitarzy nowej rzeczywistości zrodzonej po II wojnie światowej. Mikolášek stał się przez lata istnym celebrytą, ludowym bohaterem bardziej znanym od polityków i przedstawicieli świata rozrywki, ale w pewnym momencie musiał nastąpić komuś na odcisk. Film opowiada jego słodko-gorzką historię, rozpisaną na kilkadziesiąt lat, ukazując człowieka rozdartego między wykorzystywaniem swych umiejętności do pomagania ludziom a uleganiem żądzom, z którymi walczyć nie potrafił.

Bilet: 5 zł

Wprowadzenie – Karol Szafraniec
Po seansach zapraszamy na czeski akcent kulinarny

BILETY

Bilety do nabycia w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3) – czynnej w dni powszednie w godzinach 8:00-21:00, w soboty i niedziele w godzinach 12:00-21:00 oraz online na stronie www.mcksokol.pl

Koncert – 15 zł, Projekcje – 5 zł

źródło: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu www.mcksokol.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony