Warto sprawdzić swoje konto w ZUS

ZUS zakończył udostępnianie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU). Podobnie jak w ubiegłym roku można ją sprawdzić wyłącznie na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Ubezpieczeni, którzy w 2020 r. ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył generowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego według stanu na 31 grudnia 2020 r. (IOSKU za 2020 r.). Tak, jak w zeszłym roku, informację można znaleźć w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). ZUS nie wysyła jej już w wersji papierowej.

Informację na PUE uwzględnia przeprowadzoną w czerwcu roczną waloryzację składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego oraz środków zapisanych na subkoncie.

Aby znaleźć informację o stanie konta na PUE wystarczy wejść w „Panel ubezpieczonego”, wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie „Informacja za 2020 r.”. Po kliknięciu w “Szczegóły” będą dostępne zakładki: “Stan konta”, “Hipotetyczna emerytura” i “Składki na ubezpieczenie emerytalne”.

Tegoroczna Informacja (IOSKU) odwzorowuje stan naszych środków zapisanych na koncie i subkoncie 31 grudnia 2020 roku.

Ubezpieczeni, którzy w 2020 r. ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS (zakładka „Hipotetyczna emerytura”). W każdym wariancie Zakład stosuje dwie symulacje  wyliczeń. Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie składkujemy.

ZUS przygotował również „informację o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek”. Złożenie tego raportu pozwala płatnikowi na skrócenie przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Informacja została przygotowana tylko dla osób, za które płatnik składek złożył raport informacyjny w 2020 roku.

źródło: regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony