Władze powiatu Unna chcą pomóc uchodźcom

W Nowym Sączu zakończyła wizyta delegacji z partnerskiego powiatu Unna w Niemczech. Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski spotkał się ze starostą powiatu Unna Mario Löhrem, aby omówić m. in. formy pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

– Starosta Unny zadeklarował przekazanie 80 tysięcy euro na pomoc uchodźcom, którzy przebywają w Powiecie Nowosądeckim, a przypomnę, że jest ich ponad cztery tysiące – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Teraz muszą zostać dopełnione skomplikowane formalności, aby ta kwota została nam przekazana.

Niemcy odwiedzili Ośrodek Rekolekcyjno-Misyjny w Piwnicznej-Zdroju, gdzie spotkali się uchodźcami, słuchali o ich ucieczce z Ukrainy, porzucaniu domów, spokojnego życia, ukrywaniu się przed Rosjanami i nalotami.

Delegacja z Unny spotkała się także z szefem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Starym Sączu Robertem Brachem, który mówił o transportach najpotrzebniejszych produktów wysyłanych na Ukrainę oraz z dyrektor Zespołu Szkół w Marcinkowicach Iwoną Sikorską, która pokazała m. in. powiatowy magazyn darów zbieranych od mieszkańców Sądecczyzny dla uchodźców.

Niemieccy goście mieli okazję zwiedzić kilka atrakcji Sądecczyzny – m. in.: ratusz w Muszynie, wieżę widokową w Słotwinach, a także zapoznać się z ofertą szkół powiatowych. Nie jest wykluczone, że zostaną wznowione wymiany uczniów i praktyki zagraniczne między Powiatem Nowosądeckim, a Powiatem Unna.

W skład delegacji z Niemiec wchodzili: starosta Mario Löhr, Jens Krammenschneider-Hunscha – wiceprzewodniczący frakcji SPD w Radzie Powiatu, Herbert Goldmann – przewodniczący frakcji „GRÜNE im Kreistag“ w Radzie Powiatu oraz Silke Schmücker odpowiedzialna za współpracę partnerską i Richard Alexewicz (tłumacz).

Podczas wizyty Niemców, Powiat Nowosądecki reprezentowali m. in.: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, Roman Potoniec – przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego, wicestarosta Antoni Koszyk, skarbnik Powiatu Małgorzata Bochenek, Justyna Tokarczyk – dyrektor Biura Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, Bożena Mynarek – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

Źródło: Starostwo Powiatowe Nowy Sącz

Fot. Agata Żyłka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony