Wydarzenie “Szlaki nadziei. Odyseja wolności”

Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Wójt Gminy Podegrodzie, Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Dyrektor Biblioteki Gminnej w Podegrodziu zapraszają do udziału w edukacyjnym wydarzeniu plenerowym „Szlaki Nadziei. Odyseja wolności oraz oglądania wystawy pod tym samym tytułem.

Otwarcie wystawy:
21 października (piątek) 2022 r.
Biblioteka Gminna i Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu
Podegrodzie 525

Wystawa czynna do 30 listopada 2022.

Wstęp wolny.

W związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki armii gen. Andersa ewakuowanej z ZSRS, Instytut Pamięci Narodowej przygotował międzynarodowy projekt edukacyjno-memoratywny pt. „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, który ma na celu upamiętnić wysiłek zbrojny Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. Podczas II wojny światowej polscy żołnierze walczyli na wszystkich jej frontach w obronie godności i wolności oraz w imię solidarności z innymi zniewolonymi narodami. Autorzy chcą przypomnieć bohaterskie czyny naszych lotników w Bitwie o Anglię, zapomnianych polskich żołnierzy spod Tobruku, Narwiku czy Monte Cassino.

Projekt planowany jest na lata 2022–2025 obejmie swym zasięgiem ponad 50 państw na całym świecie i jest przykładem przekazu historycznego skierowanego do trudnego, wymagającego odbiorcy.

Wystawa składa się z dwóch części: ogólnej, opowiadającej odyseję Polaków podczas II wojny światowej, oraz części lokalnej. Pierwsza część prezentowana będzie w Podegrodziu do końca listopada 2022 r. Wystawie towarzyszy katalog w formie publikacji, który będzie dostępny podczas wydarzenia oraz do pobrania na: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/161456,Wystawa-Szlaki-Nadziei-Odyseja-Wolnosci.html

Więcej o wystawie:  https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/161456,Wystawa-Szlaki-Nadziei-Odyseja-Wolnosci.html

Cały projekt na portalu  szlakinadziei.ipn.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony