„XL”, czyli czterdziestolecie Józefa Steca

W Kasztelu Szymbark otwarta została wystawa nowosądeckiego artysty Józefa Steca „XL malarstwo, witraż, prace konserwatorskie”. Wernisaż zgromadził wiele osób ze środowiska artystycznego, przyjaciół, znajowych i miłośników jego twórczości.

Wiceprezes Rady Ministrów, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński w uznaniu zasług dla kultury polskiej nadał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Józefowi Stecowi, który wręczyła Joanna Florkiewicz Kamieniarczyk – dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa Dziedzictwa Narodowego.

– Nazwa wystawy to XL bo jak twierdzą niektórzy coś po łacinie dodaje powagi, ale tak naprawdę to oznacza 40 lat mojej pracy twórczej – mówił artysta Józef Stec. – W 1981 roku ukończyłem Liceum Plastyczne, później Akademię, itd… Na wystawie są obrazy z lat osimedziesiątych, aż do współczesnych. Opróćz katalogu dzięki pomoy dyrekcji Muzeum powstał także kalendarz, trochę inny niż zawsze. Zaczyna się bowiem 22 października br. a kończy 31 grudnia 2022, w sumie 15 lat. Na obrazach znajdują się obiekty które w tym czasie konserwowałem – oryginały plansz znajdują się na wystawie. Dziękuję bardzo pracownikom, którzy są ze mną od początku, to zespół na który można liczyć.

Artysta otrzymał moc gratulacji, upominków od przyjaciół i zaproszonych gości.

Wystawę, którą zorganizował Oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym Kasztel w Szymbarku można oglądać w Szymbarku do 17 listopada.

Warto wiedzieć!

Józef, Stanisław Stec urodził się 25 lutego 1961 roku w Grybowie. Od 1992 roku mieszka i pracuje twórczo w Nowym Sączu. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków od 1989 roku. Miał kilkanaście wystaw indywidualnych oraz cyklicznie uczestniczy w wystawach organizowanych przez Oddział i Okręg ZPAP – Kraków. Uprawia malarstwo i projektuje witraże . W życiu i sztuce wyznaje PRAWO DOBREJ KONTYNUACJI. (1976–1981) Nauka w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. (1983–1989) na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studia na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki, dyplom z przenoszenia malowideł ściennych. (1995–1997) Podyplomowe Studia Konserwacji Architektury i Urbanistyki na Politechnice Krakowskiej. Od 2020 roku rzeczoznawca ORKDS/ZPAP w specjalizacji konserwacja malarstwa i powierzchni architektonicznych. (1989–2000) kierownik Pracowni Konserwatorskiej przy Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Od 2006 roku prowadzi własną firmę; PRACOWNIĘ PLASTYCZNĄ I KONSERWATORSKĄ – „ARStec – Józef Stec”, która zrealizowała szereg kompleksowych restauracji i konserwacji obiektów zabytkowych na terenie południwej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony