Z miłości do Polski. Poznaj historię Armii Krajowej w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu

Stoiska grup rekonstrukcyjnych, animacje i gry dla dzieci, wystawa o Armii Krajowej – takie atrakcje czekają na wszystkich, którzy w sobotę (24 września) odwiedzą Miasteczko Galicyjskie Nowym Sączu, gdzie w godzinach od 12 do 18 odbędzie się impreza

edukacyjna „Armia Krajowa. Z miłości do Polski”, organizowana z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową.

Chociaż w samej strukturze organizacji niewiele się zmieniło, to zmiana ta miała bardzo ważny charakter symboliczny. Nie miano już do czynienia z jednym ze związków, tylko z całą Armią – mówi zastępca dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr Michał Wenklar.

W trakcie imprezy przewidziano wiele atrakcji dla dorosłych i najmłodszych, związanych z historią Armii Krajowej i najnowszą historią Polski. Nie zabraknie stoisk grup rekonstrukcyjnych, będzie można zobaczyć umundurowanie i wyposażenie oddziałów partyzanckich.

Na naszym stoisku pokażemy umundurowanie żołnierzy AK Oddziału partyzanckiego Wilk, który funkcjonował na naszych terenach. Pokażemy, jak byli umundurowani i uzbrojeni żołnierze. Chcemy, by Państwo mieli możliwość dotknięcia historii, mogli zobaczyć, jak to wszystko funkcjonowało. Historia AK to historia prostych chłopaków, którzy zostawili całe swoje życie, z miłości do Polski poszli do lasu i tam walczyli za ojczyznę – mówi Paweł Sułkowski, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych – 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej Paweł Sułkowski.

Prezentowana będzie także wystawa „Z miłości do Polski. Armia Krajowa” przedstawiająca genezę powstania jednej z największych armii podziemnych na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy, a także wprowadzająca odbiorcę w struktury Polskiego Państwa Podziemnego.

Miejsce na wystawie poświęcono również Powstaniu Warszawskiemu i losom jej żołnierzy po rozwiązaniu Armii Krajowej i przekształceniu jej w Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj, a potem Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim – podkreśla dr Michał Wenklar. – Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie przygotował stoiska edukacyjne, na których będzie można zapoznać się z grami planszowymi oraz kolorowankami dla najmłodszych, a także pobrać darmowe broszury, biuletyny i inne publikacje – dodaje.

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oferuje animacje i zabawy dotyczących historii Sądecczyzny oraz kiermasz regionalny. Od godz. 12.00 będzie rozgrywana gra mobilna „Rozbijmy więzienie w Miechowie”.

Serdecznie zapraszamy wszystkich państwa na płytę Rynku Miasteczka Galicyjskiego na to wydarzenie – dodaje dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek.

Patronem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Agnieszka Małecka/Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Fot. Agnieszka Małecka  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony