Zadbaj o bezpieczeństwo dzieci – kampania przeciw wykorzystywaniu seksualnemu nieletnich

Z uwagi na to, że podczas wakacji wzrasta ryzyko wykorzystania seksualnego dzieci, Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15 lat przygotowała kampanię „Bezpieczne wakacje 2023″. Promuje ona konieczność zwrócenia uwagi na temat zjawiska wykorzystania seksualnego dzieci, w tym podniesienia poziomu ich bezpieczeństwa w okresie letniego wypoczynku.

Wakacje oznaczają dla dzieci i młodzieży zakończenie zajęć w szkole i początek upragnionego wypoczynku pełnego radości i zabawy. Część z uczniów spędzi ten czas na zorganizowanych wyjazdach, inni będą przebywać z rodzicami, niektórzy natomiast skorzystają z oferty typu “lato w mieście”. Gdziekolwiek spędzany będzie ten czas, najważniejszym jest, by dzieci po zakończeniu wypoczynku mogły w pełni zdrowia wrócić do swoich zajęć. Od początku lipca, dzięki uprzejmości PKP, w pociągach PKP Intercity emitowany będzie spot informujący o konieczności zadbania o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas letniego wypoczynku. W wyniku współdziałania Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 z tym przewoźnikiem, osoby podróżujące będą miały możliwość zapoznania się z informacjami dotyczącymi ochrony dzieci i młodzieży przed potencjalnym wykorzystaniem seksualnym.

W czasie wakacji zapewnienie bezpieczeństwa osobom najmłodszym wydaje się szczególnie istotne. To zadanie dla dorosłych. Wszyscy mamy obowiązek zadbać o dobro naszych podopiecznych i reagować zawsze wtedy kiedy jesteśmy świadkami krzywdzenia dziecka lub też podejrzewamy stosowanie względem niego przemocy.

Rozmawiajmy z dziećmi, które są pod naszą opieką o zasadach bezpieczeństwa. Reagujmy, gdy widzimy lub podejrzewamy, że dziecku dzieje się krzywda. Nie bądźmy obojętni! W razie wątpliwości zawsze możemy anonimowo i bezpłatnie skontaktować się ze specjalistą, np. pod następującymi numerami:

Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci: 800 100 100

Telefon zaufania dla dorosłych: 116 123

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111

Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12

Całodobowa linia pomocy pokrzywdzonym: 222 309 900

Czat: 116sos.pl

www: 116sos.pl lub www.pkdp.gov.pl, nr telefonu: 22 699 60 51

Szczegóły: www.pkdp.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony