Zakończenie wystawy „Kraków Kruków” oraz koncert „Krakowskie reminiscencje”

Bożena i Ryszard Krukowie oraz Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek zapraszają na uroczyste zakończenie wystawy „Kraków Kruków” oraz koncert „Krakowskie reminiscencje”.


30 lipca 2022 roku (sobota)

godzina 18.00
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 56

Koncert „Krakowskie reminiscencje”

Jakub Polaczyk, kompozytor i pianista – mieszkaniec Nowego Jorku, ale sercem w Sączu. Wychowywał się na Sądecczyźnie, gdzie uczęszczał do szkoły muzycznej. W 2010 r. ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie; studiował między innymi instrumentację u Krzysztofa Pendereckiego. W latach 2011-2013 stypendysta Carnegie Mellon University w Pittsburghu. W roku 2013 został zwycięzcą Iron Instant Composer Award w Cleveland. Od 2015 r. uczy w The New York Conservatory of Music, a od 2018 r. jest dyrektorem International Chopin & Friends Festival oraz założycielem konkursu „New Vision” w Nowym Jorku. Wykładał w Chicago, Les Moines, Chengdu, Cleveland, Spokane, Sao Paulo. Prowadzi cieszący się sporym zainteresowaniem program „Postbachowskie kawki” w Polskim Radiu AM 1030w Chicago. Laureat nagród kompozytorskich, m.in. New Jersey Composers Guild, ASCAP Plus, zwycięzca American Prize in Composition 2020 w kategorii muzyki kameralnej i SIMC w Mediolanie. Jego utwory wykonywane są na festiwalach, między innymi Carnegie Hall i Sydney Recital Hall, przez tak znane zespoły jak Four Corners, Jack Quartet, Argus Quartet, Narodowe Orkiestry Brazylii i Bułgarii.

dr hab. Piotr Lato, klarnecista – zakochany w Krakowie profesor Akademii Muzycznej, Kierownik Katedry Instrumentów Dętych Drewnianych i Akordeonu w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Od 2004 roku pełni funkcję pierwszego klarnecisty Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Gościnnie koncertuje z wieloma orkiestrami i zespołami, jak również solo. Jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. Współpracuje z Henri Selmer Paris, MARCA Reeds oraz Chedeville USA. Uczestnik i laureat festiwali krajowych i zagranicznych, wliczając Festiwal Wielkanocny Ludwiga van Beethovena, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Muzyka w Starym Krakowie, Musica Polonica Nova. Zrealizował szereg nagrań płytowych, telewizyjnych i radiowych dla wytwórni polskich i zagranicznych, m.in. DUX, Centaur Reccord, Le Foxx Music, Universal Music. Jego ożywiona działalność artystyczna i naukowa została doceniona poprzez liczne odznaczenia, posiada m.in. Brązowy Krzyż Zasługi, odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Szczególne związki z kulturą Krakowa podkreśla Nagroda Województwa Małopolskiego „Ars Quaerendi” oraz odznaka „Honoris Gratia” Miasta Krakowa.

dr Wioletta Strączek – góralska flecistka występująca w największych salach koncertowych. Flecistka, absolwentka PSM I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu, w klasie fletu mgr Katarzyny Kierzkowskiej i mgr Ewy Dębskiej. Z wyróżnieniem ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. Barbary Świątek-Żelazny. Studiowała w Hochschule für Musik Detmold na kierunkach Solistenklasse oraz Konzertexamen, odbyła studia podyplomowe w klasie fletu prof. Jánosa Bálinta. Uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej w Krakowie. Laureatka konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Brała udział w kursach mistrzowskich i warsztatach fletu poprzecznego prowadzonych przez m.in. Miriam Nastasi, Jánosa Bálinta, Karimi
Furugh Diafar-Zadech. Współpracowała ze znanymi orkiestrami: Hochschulorchester Detmold, Kammer-orchester Detmold, Polish Art Philharmonic Orchestra, Polska Orkiestra im. J. Serkowa, Sinfonia Iuventus, Sinfonietta, Filharmonia Krakowska, Orkiestra Opery Śląskiej w Bytomiu, Orkiestra Koncertowa Warszawa – Rembertów, Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej w Nowym Sączu i in., z którymi dokonała wielu nagrań płyt CD. Koncertowała na terenie kraju i za granicą, odbywając muzyczne tournée po Niemczech, Szwajcarii, Francji, Chinach, Hiszpanii i USA.

Agnieszka Świgut, skrzypaczka – z Sądecczyzny na sale koncertowe Wikingów. W 2013 r. ukończyła studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec dr hab. Marii Orzechowskiej i prof. Janusza Kucharskiego. Brała udział w Aurora Chamber Music Festival w Vänersborg (Szwecja) oraz Kursach Mistrzowskich w Piteå (Szwecja) oraz Akademii Orkiestrowej przy Królewskiej Filharmonii w Sztokholmie. Od 2018 r. pracuje w Helsingborgs Symfoniorkester (Szwecja), obecnie także w Operze Królewskiej w Sztokholmie. Wspólnie z siostrą Aleksandrą Świgut w 2019 roku została producentką projektu audiowizualnego Mahler/Schumann/Chopin – Living in Inner Voices – Stracony dla Świata. Uczestniczyła w prestiżowych festiwalach w Londynie, Amsterdamie, Göteborgu, Sztokholmie, Edynburgu czy na Prowansji. Koncertowała w Filharmonii
Narodowej i Teatrze Wielkim w Warszawie, Royal Concertgebouw, Berlińskiej Filharmonii, Elbphilharmonie w Hamburgu, Sali Koncertowej Czajkowskiego w Moskwie, Wiedeńskiej Musikverein, Royal Albert Hall, Musikkitalo w Helsinkach, sali koncertowej KKL w Lucernie, Tonhalle w Zurychu, czy też The Great Hall of the People w Pekinie. W 2022 została laureatką Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

dr Anna Wilk, śpiewaczka operowa (sopran), pedagog – dama, której głos sławi Sądecczyznę Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Swoje umiejętności kształciła pod okiem znakomitych pedagogów: Teresy Żylis-Gary, Rosy Ricciotti, Mauro Trombetta, Evy Blahovej, Sarah’y Meredith. Jest laureatką konkursów wokalnych m. in: XIII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, IX Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Haliny Słoniowskiej w Dusznikach-Zdroju. Na scenie zadebiutowała w 2007 r. w Teatro dell’Opera di Roma, kreując partie I Nimfy w operze „Rusałka” Antoniego Dvořaka. Występowała z Capella Bydgostiensis, Filharmoniami Częstochowską, Pomorską, Szczecińską. Współpracowała z tak znakomitymi dyrygentami, jak Gunter Nuehold, Radosław Labakhua, Emir Saul, Szymon Wyrzykowski. Dokonała nagrań płytowych muzyki sakralnej. Artystka wykonywała partie solowe w „Mesjaszu” J.F. Haendla, „Messa da Requiem” G. Verdiego, „African Sanctus” D. Fanshawe’a, „Porgy and Bess” G. Gershwina, „Carmina Burana” C. Orffa, „Jolancie” P. Czajkowskiego, „Czarodziejskim flecie” W. A. Mozarta. Jest adiunktem na Wydziale Wokalno – Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Z Nowym Sączem związana jko pedagog śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony