Zapłonęła 40 Łemkowska Watra

Dzisiaj o godz. 12.30 w Zdyni zapłonęła, już po raz 40, Łemkowska Watra. Jak co roku przyjadą ludzie z całego Świata. Będzie wielu zaproszonych gości, a wśród nich poseł PSL Urszula Nowogórska oraz prezes Władysław Kosiniak-Kamysz.

Święto Kultury Łemkowskiej Łemkowska Watra w Zdyni (łem. Żdynia) to czas corocznych, niezwykle ważnych dla Łemków spotkań: pokoleniowych, rodzinnych, przyjacielskich. Zawsze jest niezwykle kolorowo i radośnie, choć nie brakuje też gorzkich wspomnień związanych z akcją „Wisła”.

Łemkowska Watra wędrowała po Łemkowszczyźnie, najpierw do Czarnej (koło Uścia Gorlickiego) w latach 1983, 1984, później pojawiła się w Hańczowej w 1985 r., następnie do Bartnego w latach 1986 – 1989, by w końcu znaleźć swój dom w Zdyni. To niewielka, malownicza wioska, która co roku, w lipcu, przyciąga Łemków (i nie tylko Łemków!) z całego świata.

Od 1990 roku Łemkowską Watrę organizuje Zjednoczenie Łemków w Zdyni. Teren Watry to 2,5 hektara ogrodzonego terenu z rozbudowaną infrastrukturą gastronomiczno – sanitarną, amfiteatr, scena z zapleczem scenicznym oraz mini skansen. Łączny areał festiwalu to 9,5 ha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony