Zawód pedagoga między misją, a ekonomią. Przyszłość kreatywnych zawodów. – dzień III Małopolskiego Festiwalu Ekonomii.

Edukacja bez wątpienia stanowi ważny aspekt w kształtowaniu młodego pokolenia. Zmiany zachodzące w otoczeniu mają realny wpływ na działania szkół. Ograniczona ilość miejsc pracy, indywidualne predyspozycje i kreatywne możliwości wykorzystania wiedzy w praktyce. Bez wątpienia warto zwrócić uwagę na działania podejmowane przez osoby, które wykorzystują swoją wiedzę do wyjścia poza schemat działań oferowany w tradycyjnej ścieżce kariery tj. placówkach publicznych. Współcześnie pedagodzy maja wiele zadań, które daleko wykraczają poza przekazanie wiedzy. Na kanwie dorobku tej dziedziny czerpiąc z doświadczenia, znajomości potrzeb kreowane są nowoczesne usługi, które pozwalają nie tylko na utrzymanie się na rynku, ale też realizację potrzeby rozwoju. Przyszłość pedagoga nie musi być kształtowana w oparciu o schemat działania i odtwarzany niczym dzień świra, kreowany w oparciu o kalendarz szkolny kolejny rok szkolny.

Część dotycząca przyszłości pedagogów w dużej mierze oparta została o praktyczne przykłady absolwentów którzy prowadzą swoje przedsiębiorstwa. Prelekcje: Prywatne przedszkole szansa i wyzwanie, Mobilny logopeda, Animacje dla dzieci pomysłem na biznes, Od studenta do wykładowcy, Pedagog policjantem, nie tylko pozwoliły na wyjście poza schemat, ale również stały się świetnym wstępem do dalszej części programu czyli- wprowadzenie do debaty – wystąpienie prof. dr het. Wojciech Kudyba i dyskusji na temat roli pedagogów w przyszłości. Zwieńczeniem tej części stały się warsztaty angażujące uczestników.

Kreatywny zawód z każdym rokiem to inny zbiór zajęć ludzi. Bez wątpienia realny wpływ na ten stan rzeczy ma rozwój technologii a zatem również zastosowanie graphic design oraz ux-design i ich rola w kreowaniu współczesnego świata i sztuki. Współcześnie wiele już mogliśmy zobaczyć, oddziaływanie na odbiorcę weszło na wyższy poziom logika, emocje i wykorzystanie dostępnych narzędzi by osiągnąć efekt spójny z założeniami. Wizualne treści przedmiot graphic design stają się przyszłością w kreowaniu rzeczywistości. Służą one przede wszystkim komunikowaniu określonych idei, przekazów. Ux-design z kolei oddziałuje na doświadczenia użytkownika realnie wspomagając korzystanie z produktów, usług i interfejsów. Połączenie graphic design z ux-design to szansa na estetyczne funkcjonalności i użyteczności. W świecie gdzie obrazy, strony i projekty mogą decydować o przyszłości, „być albo nie być” idei należy pochylić się nad możliwościami, które stwarza kształtowanie przestrzeni oraz otoczenia.

Praktyczne przykłady zastosowania nowoczesnych technologii mogliśmy poznać dzięki pokazaniu zastosowania nowoczesnych technik w pracy i projektach zorientowanych na użytkowników nowych mediów. Omówienie prac dyplomowych studentów to tylko jeden z aspektów działań do których należała między innymi przyszłość kreatywnych zawodów, warsztaty z technik audiowizualnych i wreszcie spotkanie z prof. dr. hab. Andrzejem Szarkiem.

Bez wątpienia to pełen wrażeń z przestrzenią na refleksję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony