Ze szczególną uwagą o najmłodszych pacjentach

Epidemia COVID-19 ma wiele wymiarów. W ostatnich tygodniach doświadczamy kolejnego jej aspektu. Obserwowana jest zwiększona liczba zachorowań wśród dzieci, w tym tych wiążących się z hospitalizacją z powodu chorób zakaźnych, ale innych niż COVID-19. Jak diagnozują lekarze, u dzieci tych widoczna jest obniżona odporność. Może mieć to związek z tym, że ze względu na ograniczenie kontaktów społecznych miały one mniej okazji, by ją nabyć. Duże obłożenie łóżek pediatrycznych widoczne jest nie tylko w Krakowie, ale także w całej Małopolsce.

Tematowi zwiększonych potrzeb w zakresie hospitalizacji najmłodszych w Małopolsce poświęcone było spotkanie z dyrektorami szpitali, które odbyło się z inicjatywy wojewody małopolskiego Łukasza Kmity. W spotkaniu uczestniczyli również m.in. wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka oraz przedstawiciele Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Do opieki nad najmłodszymi pacjentami podchodzimy ze szczególną uwagą. COVID-19 stawia przed nami kolejne wyzwanie związane ze zwiększoną liczbą hospitalizacji dzieci. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w wypracowanie systemowego rozwiązania tej sytuacji. Konieczna jest jeszcze ściślejsza komunikacja i wymiana informacji pomiędzy małopolskimi szpitalami prowadzącymi oddziały pediatryczne. Dziękuję za deklaracje zwiększenia liczby łóżek szpitalnych. Po raz kolejny przekonujemy się o tym, że w jedności siła – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Podczas spotkania zapadły następujące ustalenia kierunkowe:

1.      Zostanie opracowany i będzie modyfikowany, w zależności od potrzeb, skoordynowany system raportowania zajętości pediatrycznych łóżek szpitalnych w oparciu o narzędzie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego.

2.      Aby odciążyć i wesprzeć placówki krakowskie, opieka pediatryczna zostanie szeroko rozłożona na całe województwo, także w oparciu o szpitale powiatowe i wojewódzkie.

3.      Dyrektorzy małopolskich placówek zadeklarowali zwiększenie liczby szpitalnych łóżek pediatrycznych. Na tę chwilę te deklaracje obejmują zwiększenie o ok. 130 łóżek w najbliższej perspektywie czasowej, zgodnie z bieżącymi potrzebami i w oparciu o bieżącą komunikację między szpitalami.

4.      Zwrócono uwagą na potrzebę zwiększenia wydajności pediatrycznej podstawowej opieki zdrowotnej. Dla szpitali stanowiłoby to wzmocnienie wobec rosnących potrzeb w zakresie diagnozy najmłodszych – diagnozy, która nie zawsze musi być prowadzona z poziomu szpitalnego. Monit w tej sprawie zostanie wystosowany przez MOW NFZ.

źródło/fot.: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony