Złapano sprawców rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia!

Dwaj mężczyźni i dwie kobiety, którzy zostali zatrzymani przez policjantów w związku z rozbojem, decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie. Mężczyźni zostali zatrzymali przez policjantów podczas pościgu ulicami Nowego Sącza. Przestępczy kwartet jest podejrzany o liczne przestępstwa m.in. rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia, posiadanie narkotyków oraz czynną napaść na funkcjonariusza Policji. Jeden z mężczyzn był już karany za podobne przestępstwa. Teraz wszystkim grozi wiele lat więzienia.

Miejsce zdarzenia

Jak poinformowała podkom. Justyna Basiaga do rozboju doszło w nocy z 8 na 9 marca br. w jednym z hosteli w Nowym Sączu. Dwóch mężczyzn oraz dwie kobiety pod pretekstem spotkania towarzyskiego zwabiło do wynajmowanego pokoju 24-letniego mieszkańca Sądecczyzny. Następnie używając przemocy i grożąc nożem, zabrali mu pieniądze, dokumenty oraz telefon komórkowy. Sprawcy zażądali również podania haseł do konta bankowego i usiłowali złożyć dwa wnioski kredytowe w imieniu 24-latka. Po kilku godzinach wypuścili młodego mężczyznę, który poinformował o całym zajściu Policję. Po otrzymaniu zgłoszenia policjanci natychmiast rozpoczęli na szeroką skalę poszukiwania osób odpowiedzialnych za ten rozbój. Już kilkanaście godzin po zdarzeniu sprawcy zostali zatrzymani.

Nieoznakowany radiowóz oraz samochód marki Mercedes

Najpierw w ręce policjantów wpadło dwóch mężczyzn w wieku 34 i 39 lat, którzy zostali zatrzymani 10 marca br. godzinach wieczornych w Nowym Sączu. Wtedy to policjanci otrzymali informację, że ulicą Tarnowską, mercedesem poruszają się poszukiwani sprawcy rozboju. Sądeccy wywiadowcy, którzy patrolowali ten rejon miasta, zauważyli podejrzany samochód i natychmiast postanowili  zatrzymać go do kontroli drogowej. Pomimo użycia dźwiękowych i świetlnych sygnałów uprzywilejowania wysyłanych przez nieoznakowany radiowóz, kierujący nie zatrzymał się. W związku z tym funkcjonariusze podjęli pościg za mercedesem, który nadal uciekał a wsparcia udzielił im drugi radiowóz. Z uwagi na to, że kierowca stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu, policjanci  wykorzystali radiowóz jako środek przymusu bezpośredniego i wymusili zatrzymanie samochodu poprzez zepchnięcie go z drogi. Kierujący został natychmiast obezwładniony przez policjantów, natomiast pasażer wyskoczył z samochodu i zaczął uciekać. Gdy tylko zorientował się, że został otoczony przez policyjnych wywiadowców i nie miał szans na ucieczkę, wyciągnął spod kurtki maczetę i zaatakował jednego z policjantów. Jednak również i on szybko i skutecznie został obezwładniony. Okazało się, że zarówno kierujący, 34-letni sądeczanin, jak i pasażer, 39-letni mieszkaniec Sądecczyzny, posiadają przy sobie narkotyki. 

Tego samego dnia kryminalni wpadli na trop i zatrzymali także dwie sądeczanki w wieku 22 i 29 lat, które były podejrzewane o rozbój.  

Na podstawie obszernego materiału dowodowego zgromadzonego przez sądeckich policjantów, 12 marca br. cała czwórka usłyszała w nowosądeckiej prokuraturze zarzuty rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia, usiłowania oszustwa i podszywania się pod 24-latka w celu wyłudzenia kredytu. Ponadto 39-letni mieszkaniec Sądecczyzny usłyszał zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza Policji, natomiast 34-letni mieszkaniec Nowego Sącza zarzut niezatrzymania się do kontroli drogowej. Dodatkowo obaj mężczyźni odpowiedzą za posiadanie narkotyków.

Zabezpieczona maczeta

13 marca br. Sąd Rejonowy w Nowym Sączu zastosował wobec wszystkich podejrzanych trzymiesięczny areszt. Za tak poważne przestępstwa grozi im od 3 do 12 lat więzienia. Dodatkowo dla 39-latka wymiar kary może być wyższy, ponieważ mężczyzna popełnił te przestępstwa w warunkach recydywy, będąc wcześniej wielokrotnie karany za podobne czyny.

fot. KMP w Nowym Sączu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony