Zmora urlopów, bezduszność i bezmyślność podczas upałów

Upalne dni na Sądecczyźnie dają się we znaki nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. W tych dniach szczególnie powinniśmy zadbać nie tylko o siebie ale również naszych czworonożnych przyjaciół.

Wielką zmorą okresu wakacyjnego jest niestety porzucanie psów. Wybierając się na wczasy wiele osób posiadających czworonogi ma problem co z nimi zrobić. Takie zwierzęta, które niejednokrotnie oddały nam całe swoje serce i zaufanie, zostają porzucone w lasach czy przy drogach i tym samym skazane na śmierć. Jeżeli nie ma w nas za grosz empatii lub nie mamy czasu na dodatkowe obowiązki najzwyczajniej nie podejmujmy się opieki nad żadnym zwierzęciem! Wszystkim nam bowiem wyjdzie to na dobre.

Zapewne znajdzie się ktoś, kto powie, że takie zwierzę można oddać przecież do schroniska. Jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku wariantu wyrzucenia psa na pastwę losu. Ale pamiętajmy o tym, że placówki te często bywają przepełnione oraz borykają się z różnymi, innymi problemami. Jak wygląda sytuacja w okresie wakacyjnym w schroniskach? Jak dbać o zwierzęta w czasie upałów? Opowiada Tadeusz Pasiut z Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Starym Sączu prowadzącego schronisko dla zwierząt.

W schronisku obecnie mamy 8 psów. Nie zauważyliśmy na razie zwiększonej ilości bezdomnych psów, ale wakacje dopiero przed nami. W poprzednim roku w okresie dwóch miesięcy wakacji przyjęliśmy 9 psów, po które nie zgłosili się właściciele oraz kilka szczeniaków. Do naszego schroniska trafia rocznie ok. 100 psów, więc ta ilość w okresie poprzednich wakacji nie przekraczała raczej średniej w skali całego roku. W okresie wakacyjnym ogólnie zmniejsza się ilość adopcji – mówi Tadeusz Pasiut.

Innym problemem zwłaszcza w upalne dni, jest zamykanie zwierząt w samochodach, czy też pozostawiania ich na słońcu bez dostępu do pitnej wody i cienia.. – W okresie upałów zwierzęta muszą mieć stały dostęp do wody,  należy zapewnić możliwość schronienia przed słońcem, nie wolno pozostawiać psów nawet na chwilę w zamkniętych samochodach, spacery planować raczej wieczorem lub wcześnie rano i nie powinno się zakładać kagańca apeluje Tadeusz Pasiut.

Z ciekawą inicjatywą wyszła sieć sklepów Media Markt, która zaprasza swoich klientów na zakupy z czworonogami. Wszystko po to, aby nasze psiaki nie były pozostawiane i przywiązane na zewnątrz w trakcie panujących upałów. Oby więcej takich akcji!

fot. Facebook Gminnego Schroniska dla psów w Starym Sączu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony