Zostały dni do otwarcia „Skweru Pamięci Ofiar Zagłady”

Już za kilkanaście dni otwarty zostanie „Skwer Pamięci Ofiar Zagłady” przy ul. Tymowskiego (niedaleko Synagogi) w Nowym Sączu upamiętniający mieszkańców miasta wywiezionych i zamordowanych w Bełżcu i innych obozach koncentracyjnych. Na placu budowy trwają intensywne prace.

– Warto przypomnieć, że przed I wojną światową w Nowym Sączu ponad 30 proc. mieszkańców miasta stanowili mieszkańcy pochodzenia żydowskiego. – mówi Dariusz Popiela inicjator przedsięwzięcia „Ludzie, Nie Liczby- People, Not Numbers”.. – Będzie to miejsce szczególne, bo po raz pierwszy w Polsce będzie to tablica, na której umieszczone będą nazwiska ponad 12 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego, w tym przypadku mieszkańców Nowego Sącza. Bardzo chciałem ich upamiętnić. Nie można zapominać, że to oni również przyczyniali się do rozwoju miasta. To byli znajomi, koledzy, koleżanki, sąsiedzi i krewni. 80 lat temu zostali wywiezieni do Bełżca, z którego już nie wrócili. Cieszę się, że 28 sierpnia do Nowego Sącza, kiedy odbędą się uroczystości związane z otwarciem „Skweru” udział zapowiedział 80 potomków tych, którzy zginęli w obozie zagłady. Przybędą z całego świata.

– Z pewnością niedziela 28 sierpnia będzie niezwykła dla nas sądeczan – dodał prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. – Mam nadzieję, że będzie to niedziela zadumy, wspomnień o naszych współbraciach, mieszkańcach miasta. Jestem przekonany, że dla wszystkich będzie to szczególne wydarzenie, które wzbogacone zostanie wystawą IPN, koncertem chóru, itd… Zapraszam sądeczan na ten dzień. Szczegóły są na plakatach.

Obchody rozpoczynają się 23 sierpnia:

  • 23 sierpnia godz. 18.30 – Marsz Pamięci – początek na dworcu kolejowym – koniec na pl. Trzeciego Maja. W trakcie marszu zostaną otwarte na Rynku wystawy IPN na temat Zagłady Żydów w Europie i Aktion “Reinhardt”
  • 25 sierpnia godz. 18.00 – uroczystość na cmentarzu żydowskim przy ulicy Rybackiej,
  • 26 sierpnia godz. 16.00 – spotkanie z ocaloną z Holokaustu Sarą Melzer w Sądeckiej Bibliotece Publicznej,
  • 27 sierpnia godz. 19.00 – Koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu Izabeli Szafrańskiej wraz z zespołem w Miejskim Ośrodku Kultury,
  • 28 sierpnia godz. 11.00 – sądecką premierę filmu „Ukos światła” w MCK Sokół. Nowy Sącz pamięta

Skwer pamięci jest podsumowaniem projektu „Ludzie, Nie Liczby- People, Not Numbers”, realizowanego Centrum Fundacja Rodziny Popiela, który wspiera „Sądecki sztetl”, IPN w Krakowie i inni.

Skwer Pamięci Ofiar Zagłady przy ul. Tymowskiego w Nowym Sączu, na terenie dawnego sądeckiego getta zostanie uroczyście otwarty 28 sierpnia o godz. 16.00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony