ZS w Marcinkowicach: lekcje historii w terenie

Dzisiaj w Zespole Szkół w Marcinkowicach starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski oraz szefowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1PSP AK podpisali porozumienie o współpracy.

To bardzo ważne, aby młodzież znała historię swojego kraju – mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Dzięki porozumieniu podpisanemu ze stowarzyszeniem, będzie ją poznawała w sposób atrakcyjny i niekoniecznie w salach lekcyjnych. Takie spotkania i wiedze w przekazywaną w inny sposób zapamiętuje się o wiele bardziej.

– Naszym wspólnym celem jest promowanie i upowszechnianie wiedzy historycznej oraz wojskowych i patriotycznych tradycji, prezentowanie wyposażenia, umundurowania i uzbrojenia, w szczególności oddziałów 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej – dodaje Iwona Sikorska, dyrektor ZS w Marcinkowicach.

Będziemy też organizować lekcje „żywej historii”, zapoznawać uczniów z historią regionu oraz postaciami z nią związanymi ze szczególnym uwzględnieniem okresu II Wojny Światowej, a także pokazywać miejsca walk, pamięci i martyrologii znajdujące się w regionie – tłumaczył Paweł Sułkowski, prezes Stowarzyszenia i wiceprezes Sławomir Szubryt.

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK wspierało już szkołę podczas uroczystości patriotycznych, dni otwartych szkoły, rajdów oraz przedsięwzięcia „Powrót do przeszłości”. Inicjatorem podjęcia współpracy ze Stowarzyszeniem jest nauczyciel sztuk walki w ZS w Marcinkowicach i zarazem aktywny członek Stowarzyszenia – Lucjan Kantor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony