80. rocznica likwidacji gorlickiego getta

Podczas 80. rocznicy likwidacji gorlickiego getta w mieście odbyły się obchody poświęcone pamięci tragicznych wydarzeń jakie działy się w tym miejscu w 1942 roku. W obchodach udział wziął II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, który złożył kwiaty przy pomniku upamiętniającym zagładę gorlickich Żydów.
 
– Każdej ofierze tej okrutnej zbrodni należy się pamięć, zostali zamordowani za to, że byli Żydami. Pamięć o minionych wydarzeniach powinna być przekazywania z pokolenia na pokolenie, to nasze ważne zadanie. Trzeba do tego wyzwania podejść w sposób odpowiedzialny, pamiętając i przekazując historię – mówi II wicewojewoda Mateusz Małodziński.

Po symbolicznym złożeniu kwiatów odbyła się upamiętniająca uliczna etiuda teatralna pt. „Puste ulice” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Otwarte Drzwi”. Aktorzy udali się milczącym marszem na Maślany Rynek, zostały odczytane wspomnienia Gorliczan oraz historie zaczerpnięte z książki „Gorlickie ulice – tak je pamiętamy Stróżowska” Urszuli Karasińskiej.

W połowie października 1941 roku na terenie Gorlic zostało utworzone getto. Na niewielką przestrzeń, jaką zajmował teren przesiedlono 3500 lokalnych Żydów z Ziemi Gorlickiej. Od wiosny 1942 roku Niemcy wraz z policją ukraińską zaczęły ( czy zaczęli- nie wiem, jak poprawniej)  mordować społeczność zamieszkującą getto. Działania te trwały do sierpnia 1942 roku.
 
Źródło: https://www.gorlice.pl/pl/220/13836/8-rocznica-likwidacji-gorlickiego-getta.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony