Fasolowe cuda w Rożnowie

Jak co roku podczas Fasolowych żniw, które odbyły się w Rożnowie, w ramach Dni Jeziora Rożnowskiego, nie zabrakło smakołyków wykonanych z fasoli, po prostu smakowite cuda.

Na stołach gospodyń pojawiły się nie tylko pasztety czy pierogi, ale również ciasta i nalewki z fasoli. Impreza, która przyciągnęła tłumy mieszkańców i turystów, odbyła się pod patronatem starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego, który wraz z Małgorzatą Mordarską-Dudą, przewodniczącym Rady Gminy Gródek nad Dunajcem Józefem Klimkiem oraz gośćmi ze Słowacji i Ukrainy degustowali oraz oceniali potrawy wybierając te najsmaczniejsze.

– To niespotykane i bardzo oryginalne potrawy – mówił starosta Marek Kwiatkowski. – Cieszę się, że panie z kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń co roku tworzą nowe specjały, których głównym składnikiem jest fasola. Dziękuję i za to, że ta impreza promuje bogactwo ziemi sądeckiej.

W fasolowym konkursie wystartowało siedem drużyn. Członkom jury najbardziej smakowała zupa fasolowa „Trzy groszki” przygotowana przez KGW Sienna (I miejsce), ciasto fasolowe z kokosem i musem z mango przygotowane przez KGW Rożnów (II miejsce) oraz “Johny Burger” przygotowany przez KGW Jelna (III miejsce).

Wyróżnienia otrzymały: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pogórze” za fasolowe ule, Stowarzyszenie Złoty Orkisz za tortillę z kurczakiem i fasolą, KGW Bartkowa za Jaśkowe koperty oraz KGW Tropie za smalec z fasoli.

W programie imprezy zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem, był m. in. Rajd Rowerowy, loteria fantowa, występy muzyczne, pokazy ratownictwa, pokaz zumby, a wieczorem – występ kapeli Strupki i zabawa taneczna.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: poseł Jan Duda, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, wójt gminy Gródek nad Dunajcem Józef Tobiasz, przewodniczący Rady Gminy Józef Klimek, radny powiatowy Marek Pławiak oraz sołtysi i mieszkańcy miejscowości z gminy Gródek nad Dunajcem.

Fot. Maria Olszowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony