Aktywna Małopolska – wspieramy aktywność fizyczną mieszkańców Małopolski

Projekt Aktywna Małopolska to cykl zajęć prowadzonych w ramach różnych aktywności sportowych, na terenie województwa małopolskiego, przeznaczony dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Pomysłodawcą i realizatorem programu jest Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem, które pozyskało na jego realizację środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Karate, bieganie, taniec, nordic walking, rowery, fitness, pływanie, tenis stołowy, deskorolka – to oferta, która została przygotowana dla chętnych. Zainteresowanie udziałem w zajęciach okazało się być ogromne. Ankiety rekrutacyjne wypełniło ponad 1100 osób.

Składając ofertę realizacji zadania do Ministerstwa Sportu i Turystyki zakładaliśmy, że udział w zajęciach weźmie 300 osób, dlatego skala zainteresowania bardzo pozytywnie nas zaskoczyła – mówi Adam Zaleski, Wiceprezes TG Sokół Gniazdo w Zakopanem i koordynator projektu Aktywna Małopolska.

Obecnie z zajęć sportowych w ramach projektu korzysta ponad 500 osób, zarówno dzieci, młodzieży, dorosłych, jak i seniorów.

Praktycznie zakończyliśmy już rekrutację, a obecnie ruszają ostatnie zajęcia sportowe. Będziemy starali się o realizację kolejnych edycji projektu i zapraszamy osoby, które chcą w niej realizować zajęcia do nawiązania z nami kontaktu.   – dodaje Adam Zaleski.

Zajęcia w ramach projektu Aktywna Małopolska odbywają się w wielu częściach małopolski, w wioskach, małych miejscowościach, jak i w dużych miastach. W Nowy Sączu trają zajęcia nordic walking, a w Chełmcu niedawno wystartowały zajęcia z pływania. Warto zobaczyć na poniższej grafice gdzie realizowane są wszystkie zajęcia.

Graf. 1

Zapytaliśmy się uczestników projektu o to, co zyskują dzięki udziałowi w zajęciach.

Bardzo się cieszę, że taki projekt powstał. Dzięki niemu mam możliwość korzystania całkowicie za darmo z zajęć fitnessu. Wcześniej nie miałam czasu dojeżdżać kilkanaście kilometrów do najbliższych zajęć, a teraz są one organizowane w mojej miejscowości – mówi nam jedna z uczestniczek projektu. Teraz nie tylko mam okazję, żeby wyjść z domu i poćwiczyć, ale przy okazji spotykam się z koleżankami – dodaje.

Nie miałam możliwości zapisać wcześniej synka na pływanie. Zajęcia oferowane przez komercyjne szkoły pływania były za drogie jak na możliwości finansowe naszej rodziny. Teraz synek złapał przysłowiowego bakcyla, a to czego uczy się na pływalni będziemy mogli później, już we własnym zakresie, ćwiczyć. Choć mam nadzieję, że Aktywna Małopolska wróci z zajęciami także w przyszłym roku – przyznaje szczerze mama jednego z dzieci.

Trochę sobie biegałem wcześniej, ale jak samemu się to robi, to nie zawsze jest motywacja, żeby wyjść na zewnątrz. A teraz, gdy zapisałem się do grupy to wzajemni się wspieramy. No i przy okazji dowiedziałem się co robić, aby biegać efektywniej i nie obciążać tak stawów – chwali zajęcia ich uczestnik.

Część pozyskanych środków zostanie przeznaczona na zakup sprzętu sportowego dla uczestników. Zakupione zostały np. akcesoria do zajęć karate, paletki do tenisa stołowego, czy przeszkody do zajęć deskorolkowych.

Zajęcia sportowe w ramach projektu Aktywna Małopolska będą trwały aż do końca listopada.

Zadanie Aktywna Małopolska otrzymało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Patronat honorowy nad zadaniem objęli Andrzej Gut-Mostowy – Wiceminister Sportu i Turystyki oraz Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego.

Więcej informacji o projekcie Aktywna Małopolska można znaleźć na stronie: www.sokol.zakopane.pl/aktywna-malopolska oraz na portalu facebook: www.facebook.com/AktywnaMalopolska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony