Artur Stec wygrał konkurs – Sądeczanie wykonają murale w Bydgoszczy

Miła wiadomość napłynęła z Bydgoszczy. Artur Stec z pracwoni ArtStec Nowy Sącz wygrał konkurs ogłoszony przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, na opracowanie i wykonanie w 2023 roku czterech murali(dwa z nich wykonają sądeczanie), jakie znajdą się na elewacjach budynków Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Bydgoszczy Fordonie, na terenie którego w przeszłości funkcjonowało m. in. więzienie dla kobiet. Wśród osadzonych były tu żołnierki walczące o wolną Polskę. Dwie z czterech kompozycji będą bezpośrednio do tego nawiązywać.

„Więzione za Wolność” – tak Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zatytułowało konkurs na opracowanie projektów i wykonanie czterech murali, stanowiący odrębne kompozycje na elewacjach budynków obecnego Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Bydgoszczy Fordonie. Właśnie oficjalnie ogłoszono wyniki konkursu.

W Skład 14-osobowej komisji konkursowej zasiadali m. in. pochodzący z Bydgoszczy prof. dr hab. Maciej Świtała z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dr Ewa Raczyńska-Mąkowska z Politechniki Bydgoskiej, Miejski Konserwator Zabytków Sławomir Marcysiak, ale też przedstawiciele Aresztu Śledczego w Bydgoszczy Fordonie i członkowie SMSF. Na konkurs nadesłano 14 prac.

Elewację frontową budynku przy pierzei Rynku (sekcja A), jak i mur od ul. Sikorskiego (sekcja B) wypełnią murale zaproponowane przez Artura Steca z Nowego Sącza, stylizowane na kamienice dawnego miasteczka i nawiązujące (m.in. poprzez herb, archiwalne fotografie, napisy) do historii wielokulturowego Fordonu.

Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki.

Komunikat końcowy!

Sekcja A: I. Artur Stec (Nowy Sącz), II. Marek Iwiński (Bydgoszcz)

  • III. Łukasz Chwałek (Zielona Góra)

Sekcja B: I. Artur Stec (Nowy Sącz), II. Jakub Bitka (Zielona Góra), III. Dawid Celek i Tomasz Smieszkoł (Warszawa).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony