„Jak dobrze wstać skoro świt…”

Wyjątkowo jasna była miniona noc. Stało się to za sprawą księżyca, który jaśniał pełnym blaskiem. Jednym słowem – pełnia”, która jest również zapowiedzią zmian w pogodzie,a trwa trzy dni. Często mówi się „zimny księżyc”, bo wraz z nim nadchodzi zima.

Nie jest zjawisko rzadkie, ale za każdym razem jest piękne. Jego krasę warto oglądać wcześnie rano, tak jak mówią słowa piosenki „Jak dobrze wstać skoro świt…” Dzisiaj „pełnia” nastąpiła o godz. 5.09.

Warto wiedzieć!

Grudniowa pełnia jest ostatnim, tego typu zjawiskiem w tym roku kalendarzowym. Zimny Księżyc jest jednak wyjątkowy również dlatego, że to zapowiedź zimnych dni i długich nocy. Pełnia odbywa się 14 dni i 19 godzin po nowiu. Nów to początek cyklu, w czasie którego tarcza Księżyca jest niewidoczna. Kiedy Księżyc jest w pełni, jest niemal 500 tys. razy ciemniejszy niż Słońce, a mimo to jest tak jasny, że swobodnie rozświetla niebo w nocy.

Pełnia występuje zazwyczaj w jednym miesiącu kalendarzowym. Oczywiście są wyjątki,a dotyczy to lutego, w którym zdarza się, że pełnia Księżyca nie występuje ani razu, ale w dłuższych miesiącach może wystąpić nawet dwa razy…

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/nauka/news-wyjatkowe-zjawisko-na-niebie-kiedy-zobaczymy-zimny-ksiezyc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony