Bach i jego odkrywca

6 lipca o godzinie 19:00 w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu słuchacze Festiwalu L’ARTE ORGANICA będą mieć możliwość udziału w koncercie „Bach i jego odkrywca”. Przy kontuarze organowym zasiądzie gdańszczanin Roman Perucki.

PROGRAM

Johann Sebastian Bach (1685-1750)                 

Toccata d-moll BWV 565

Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 645

Preludium i fuga Es-dur BWV 552

Schmücke dich, o liebe Seele BWV 654

Fantazja i fuga g-moll BWV 542

Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847)      

I Sonata organowa f-moll op. 65 nr 1

Andante moderato e serioso

Adagio

Andante. Recit.

Allegro assai vivace

ROMAN PERUCKI

Absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku od roku 1997 (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku. Pierwszy organista Katedry Oliwskiej, członek Komisji Liturgicznej przy Metropolicie Gdańskim, powoływany w charakterze konsultanta do opiniowania projektów nowych instrumentów, remontów i restauracji historycznych organów Archidiecezji Gdańskiej i na terenie całej Polski.

Koncertuje w kraju i za granicą. Jest jurorem międzynarodowych konkursów organowych m.in. w: Kaltern (Włochy), Opavie (Czechy), w Paryżu, Petersburgu i Kaliningradzie (Rosja). Dyrektor i juror Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Rosji, Francji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie Polski.

W swoim dorobku ma już ponad 2000 recitali. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach, również jako kameralista i solista. Dokonał licznych nagrań dla: Polskiego Radia i Telewizji, NDR, telewizji brytyjskiej, słowackiej i innych. Nagrał 28 płyt, wśród których II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka, a platyną okryła się płyta z 1998 roku.

Dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (w latach 1993-1997 również dyrektor artystyczny), prezes Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra” oraz Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej (od 1999). Jest dyrektorem Konkursu Chórów „Maria Cantat”, członkiem jury Konkursu Pieśni Religijnej w Jastarni oraz organizatorem Festiwalu Muzyki Sakralnej w Gdyni.

Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenie papieskie Pro eclessiae et Pontifice, złotą odznakę: Zasłużony dla Kultury Polskiej (2005), nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultura, Pomorską Nagrodę Artystyczną – Gryfa Pomorskiego za rok 2006, Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej Gloria Artis”(2007), nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki oraz Order św. Sylwestra – nadany przez papieża Benedykta XVI w 2008 roku.

ŚWIĘTO MAŁOPOLSKI

Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody ŚWIĘTA MAŁOPOLSKI organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Od 2009 roku, każdego 10 czerwca z inicjatywy samorządu województwa, Małopolska obchodzi swoje Święto! Data wydarzenia nie jest przypadkowa – została ustanowiona dla upamiętnienia trzech ważnych rocznic: 30-lecia Mszy papieskiej na krakowskich Błoniach w trakcie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, 20-lecia wolnej Polski i 10-lecia Samorządu Regionalnego.

Więcej o akcji na stronie: www.malopolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony