Bo ważny jest dobry pasterz

Każdy Festiwal musi posiadać swojego prowadzącego, tak jak stado posiada swojego pasterza. I chociaż z ludźmi dorosłymi jak i dziećmi czasami bywa tak jak z mniej lub bardziej pokornym stadem, zaproszeni goście oraz widzowie z uznaniem wsłuchują się zawsze w to o czym pasterz opowiada.

Jak myślicie, kto w tym roku poprowadzi Święto Dzieci Gór? Poniżej przedstawiamy sylwetki prowadzących

Krzysztof Trebunia Tutka fot. B. Caillot

Krzysztof Trebunia-Tutka

Architekt, muzyk – multiinstrumentalista, pedagog. Z urodzenia i zamiłowania – góral i zakopiańczyk, hołdujący tradycji i walczący o jej przetrwanie. Założyciel i lider rodzinnego zespołu Trebunie-Tutki, który poniósł w świat muzykę polskich górali. Autor audycji radiowych i prelekcji, pomysłodawca i producent artystyczny płyt z tradycyjną muzyką góralską, juror i konferansjer wielu festiwali, m.in. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Konkursu Muzyk Podhalańskich. Jako muzyk, nagradzany głównymi nagrodami na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzyki tradycyjnej. Twórca prekursorskiego nurtu Nowej Muzyki Góralskiej, która jest kreatywną kontynuacją muzyki Skalnego Podhala i próbą ocalenia jej dla przyszłych pokoleń. Współpracuje ze znakomitymi artystami z kręgu world music, takimi jak m.in. Twinkle Broothers z Jamajki, African Head Charge, Ordo Sakhna z Kirgizji, Urmuli Quintet z Gruzji, Andrew Cronshaw i Adrian Sherwood z Londynu. Jest  nauczycielem dyplomowanym muzyki góralskiej (od 24  lat kształci młodzież w Tatrzańskim Centrum Kultury „Jutrzenka” w Zakopanem) i wykładowcą studiów podyplomowych „Kultura Podtatrza” w Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej.  Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość i całokształt. W 2021 roku ukazał się trzytomowy podręcznik jego autorstwa do nauki muzyki góralskiej na skrzypcach i basach „Muzyka Skalnego Podhala” wydany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Józef Broda, fot. Piotr Droździk, Kongres Kultury Regionów 2018

Józef Broda

Genialny multiinstrumentalista, budowniczy instrumentów ludowych, charyzmatyczny pedagog, emerytowany nauczyciel. Muzyki tradycyjnej uczył się od największych mistrzów swojego regionu. Gra przede wszystkim na instrumentach dętych – trombicie, gajdach, okarynie, piszczałkach, fujarze sałaskiej, a także skrzypcach. Podziw wzbudza grą na liściu. Często bierze udział w przeróżnych projektach muzycznych, z udziałem artystów profesjonalnych jako solista czy muzyk sesyjny. Zainteresowaniami wykracza daleko poza muzykę ludową. Jest niezrównanym twórcą, animatorem i popularyzatorem tradycyjnej kultury. Prowadzi warsztaty muzyczne i obrzędowe jako teatr dla dzieci oraz zajęcia ze studentami i nauczycielami, gdzie uczy wsłuchiwania się w naturę. Zbiór swoich myśli zawarł w książce „Łapanie Chwili”. Ze ŚWIĘTEM DZIECI GÓR w Nowym Sączu związany jest od pierwszej edycji jako reżyser koncertów i główny kreator niepowtarzalnego klimatu tego festiwalu.

One thought on “Bo ważny jest dobry pasterz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony