Cechy osób przedsiębiorczych, które mają wpływ na sukces w biznesie

Przedsiębiorczość to połączenie różnych talentów, umiejętności i energii z wyobraźnią, dobrym planowaniem i zdrowym rozsądkiem. Bycie przedsiębiorczym jest postrzegane jako złożona forma zachowania wymagająca: wiedzy, pasji, ciężkiej pracy i aktywnego uczenia się, popartych umiejętnościami podejmowania decyzji strategicznych.


Decyzja jednostki o założeniu firmy powinna być poprzedzona oceną własnych umiejętności, czyli oceną silnych i słabych stron pod kątem specyficznej logiki działalności gospodarczej. Osobom otwartym, kreatywnym i elastycznym dużo łatwiej jest zostać przedsiębiorcą, niż ludziom wstydliwym, mającym problemy z komunikacją z innymi. Ci drudzy także mają szansę stać się przedsiębiorcami i zrealizować marzenia o posiadaniu i prowadzeniu własnej firmy. Muszą jednak wiedzieć, że odniesienie przez nich sukcesu będzie trudniejsze. Należy pamiętać, że oprócz trudności zewnętrznych, z którymi borykają się wszyscy początkujący przedsiębiorcy, będą musieli podjąć dodatkowy wysiłek polegający na pracy nad samym sobą.Podstawowe cechy osób przedsiębiorczych, które mają wpływ na sukces w biznesie to: zdecydowanie, konsekwencja, pracowitość, elastyczność, komunikatywność, umiejętność współdziałania, pomysłowość, inicjatywa, spostrzegawczość, zdolność przewidywania rozwoju sytuacji oraz zdolność do podejmowania skalkulowanego ryzyka.

Cechy te pozwalają realizować dowolne przedsięwzięcie. Indywidualna analiza posiadanych cech umożliwi zlokalizowanie własnych, dominujących atutów. Określenie swoich silnych oraz słabych stron stanowi dobry punkt dla rozpoczęcia pracy nad samodoskonaleniem i samozatrudnieniem. Brak określonych cech nie powoduje automatycznie braku możliwości założenia własnej firmy, gdyż pracując nad sobą można określone cechy kształtować. Oprócz predyspozycji ważna jest również wiara w to, że można odnieść sukces i konsekwentne dążenie do celu.

Warto wiedzieć: Jak w każdej pracy, także w prowadzeniu firmy, trzeba nabyć praktykę. Na początku, większość zadań jakie przed nami stoją może okazać się trudna. Jeżeli jednak wykażemy się dużą dozą konsekwencji w działaniu i nie będziemy ulegać chwilowym zniechęceniom, z czasem większość problemów okaże się mniej dokuczliwa.Agnieszka Michalik
Źródło: praca.gov.pl
Fot.: pixabay.com (zdjęcia ilustracyjne)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony