Czym sugerować się wybierając wypoczynek dla dziecka?

Wakacje co roku to okres wytężonych kombinacji rodziców, którzy na całe dwa miesiące muszą zapewnić dzieciom opiekę. Możliwości urlopowe są jakie są, a grafiki w pracy i w domu niestety nie są z gumy. Z pomocą przychodzi bogata oferta kolonii i półkolonii oraz zajęć orgaznizowanych przez biblioteki, stowarzyszenia, fundacje i miasto gdzie dzieci bezpłatnie lub za dodatkową opłatą mogą zrealizować swoje pasje i zająć czas wolny. A rodzice pewni o bezpieczeństwo spokojnie pracować. Oto kilkanaście czynników na które wybierając wakacyjne atrakcje warto zwrócić uwagę.

Wszystko zgodnie z prawem.

Zgodnie z obowiązującymi aktami prawa: art. 92a ustawy o systemie oświaty (ust 1 i 2) stanowią:

1. Ilekroć (…) jest mowa o wypoczynku, należy przez to rozumieć wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku.

2. Przepisom ustawy nie podlega wypoczynek organizowany dla dzieci własnych lub dzieci znajomych przez rodzinę lub osoby znane rodzicom osobiście.

W myśl powyższej ustawy wszelkie zorganizowane formy wypoczynku powyżej jednego dnia należy zgłosić do Kuratorium Oświaty. Każdy uczestnik zgłaszając się na miejsce zbiórki powinien mieć kartę kwalifikacyjną zgodną z obowiązującym wzorem. Wszelkie kolonie i półkolonie można zweryfikować na ogólnopolskiej stronie rządowej gdzie znajdują się szczegółowe informacje: https://wypoczynek.mein.gov.pl/

Na straży zachowywania zasad i bezpieczeństwa organizacji wypoczynku stoi Kuratorium Oświaty, Państwowa Inspekcja Pracy czy Główny Inspektorat Sanitarny, które to organizacje mogą kontrolować organizatora wypoczynku, ale również bazę i warunki tam panujące.

Kadra – bo ludzie tworzą atmosferę.

Kadra do półkolonii i kolonii musi spełniać określone warunki. Specjalistyczne wykształcenia, nieposzlakowana opinia, a także zaświadczenie o niekaralności i doświadczenie. Nad wszystkim czuwa kierownik wypoczynku, którym może zostać tylko doświadczony wychowawca kolonijny. Niektórzy współpracując od lat z kadrą przyciągają dzieci właśnie opieką. Praca z dziećmi to wyzwanie – nie każdy ma ku temu predyspozycje. Przepisy prawa określają minimalna liczbę osób opieki przypadającą na pewną ilość dzieci. Doświadczeni organizatorzy nie trzymają się jednak ściśle przepisów i zwykle jest dodatkowa osoba.

Zainteresowania i przyjaźnie

Wybierając aktywności na wakacje dla dzieci warto również zwrócić uwagę na zainteresowania pociech i ich predyspozycje, wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo że się im spodoba. Istnieje mnóstwo tematycznych programów, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę jeśli dziecko ma zajawkę na jedną dyscyplinę. Są również półkolonie i kolonie, gdzie każdego dnia dzieje się coś innego – to świetna okazja żeby spróbować nowych rzeczy. Oczywiście dla najmłodszych ważni są rówieśnicy, a dzieci często niestety bez kogoś znajomego nigdzie nie pójdą.

Wakacje mogą okazać się niezapomnianą przygoda i okazja do aktywnego spędzenia czasu. Jedną z lokalnych firm, która spełnia wszystkie powyższe normy jest Hardy Dzieciak, który przygotował bogatą ofertę na nadchodzące lato. OFERTA

Zapraszamy!

Więcej informacji o koloniach i półkoloniach:

https://poradnik.ngo.pl/obowiazki-organizatora-obozu-lub-kolonii

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/pytania-i-odpowiedzi-w-sprawie-organizacji-wypoczynku-dzieci-i-mlodziezy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony