Dlaczego działania wolontariackie są tak ważne?

Działania wolontariackie oprócz tego, że dają niesamowitą korzyść osobom potrzebującym, to są również świetnym sposobem na rozwój umiejętności, przełamania monotonii i znudzenia w swojej codzienności, poznanie mocnych stron, a także zawarcie inspirujących znajomości. Integracja z członkami wolontariatu pozwala nam otworzyć się na innych, poznać ciekawe osobowości, a także dzięki rozmowom, wspólnym zadaniom do wykonania oraz obowiązkom uczymy się pracy w zespole, która w życiu codziennym jest niezwykle ważna i często wykorzystywana.


Czego uczy nas wolontariat?

Działanie wolontariuszy niesie niesamowite wsparcie i pomoc nie tylko lokalnie, ale również w kraju czy za granicą. W zależności od tego, w jaki projekt się zaangażujesz, możesz pomagać innym na różnorodnych płaszczyznach. Wielu wolontariuszy regularnie uczestniczy w pomaganiu osobom ubogim, rodzinom zmagającym się z problemami finansowymi, osobom potrzebującym wsparcia w nauce języka angielskiego lub matematyki, osobom chorym oraz starszym w codziennych czynnościach i obowiązkach, a także walczy o ekologię, prawa zwierząt czy niesie pomoc humanitarną. Każdy z tych obszarów również czegoś uczy i coś daje samemu pomagającemu. W bardzo wielu przypadkach dzięki angażowaniu się w pomoc wolontariusz zyskuje doświadczenie i umiejętności w zakresie komunikatywności, pracy w grupie czy pracy projektowej, a często organizowane szkolenia czy spotkania ze specjalistami wpływają również na przyszłość na rynku pracy danego wolontariusza. Jako osoba proaktywna wolontariusz ma również możliwość poznania branży, z którą chciałby związać przyszłość. Oprócz tego koniecznie trzeba wspomnieć o nauce empatii, wdzięczności, której szczególnie uczy pomoc w hospicjum, szpitalu, domu dziecka czy schronisku. Dzięki zaangażowaniu w działania wolontariackie rozwijasz również swoje poczucie sprawczości i możesz poczuć, że Twoje działania mają znaczenie. Nowe znajomości oraz wiele innych możliwości, jakie daje wolontariat, zachęca nowych członków niezależnie od wieku do rozpoczynania swojej przygody z wolontariatem.

Umowa o wolontariat, czyli formalności, o których warto wiedzieć

Jeśli Twój wolontariat ma trwać dłużej niż 30 dni, bardzo ważne jest, aby instytucja, która korzysta z Twojej pracy, zawarła z Tobą umowę pisemną o wolontariacie, przeszkoliła Cię w zakresie BHP, a także zaopatrzyła Cię w materiały oraz środki potrzebne do wykonywania zaplanowanych działań. Instytucja, w której się udzielasz, powinna wystawić Ci również zaświadczenie o odbyciu wolontariatu, które doskonale zaprezentuje się w Twoim CV.Fot.: pixabay.com (zdjęcie główne – ilustracyjne)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony